Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вилма Карталска: За вдъхновението и киното без рамки

"Режисьорската професия е мъжка. В световен мащаб само 25 % са жените режисьори. В България са много по-малко. И ако се замислите за сериалите, които доста се засилиха в последно време няма жени режисьори. Жената привнася друг тип емоционалност, когато работи филми. Женските истории за силни жени, които се справят въпреки всичко много ме палят и ми е хубаво да ги разказвам", споделя пред Александър Райчев в "Нашия ден" Вилма Карталска.

И допълва, че живеем в много динамично време и енергията е много забързана. И ако се правят твърде бавни филми, това не импонира на съвременния зрител. За нея е много важно е във филмите да има динамика, да имаш какво да разкажеш, за да се види колко се може повече.

"Филмът "Моят цигански път" има вече 49 награди, а наградите за лентата "Анжела" до този момент са 29, което за българско кино не е никак малко. Наградите сами по себе си не са нещо, което да ми носи удовлетворение. По-скоро се радвам, че историите на тези две жени стигнаха до толкова много хора по света", посочва тя.
Филмът „Моят цигански път“
Филмът "Анжела" разказва историята на жена, която от детска церебрална парализа от раждането си, но тежката диагноза не сломява духа ѝ и неусетно я превръща в писател, актриса и танцьорка. Тя участва в различни инициативи за правата на хората в неравностойно положение и вдъхновява всекиго, докоснал се до живота ѝ. Филмът е своеобразен микс от документалистика с анимация. Нещо, което за България все още е голяма рядкост, но в чужбина се търси изключително много.

Последният проект на Вилма Карталска е късометражната драма "Тук съм", която разказва са срещата със смъртта. Сюжетът е вдъхновен от личния сблъсък със загубата на близък човек, а именно бабата на талантливата режисьорка.  

С болка споделя, че поради финансови затруднения все още не е завършен филмът за нашите нови златни момичета и тяхното участие в Олимпиадата. 

"По-голямата част от материала е заснет и остава още малко, за да се довърши, защото е много смислена филмова лента. Отдавна у нас не е правен такъв сериозен спортен филм", пояснява Карталска.

Мечтата на режисьорката е да прави игрално пълнометражно кино и се надява да може да пристъпи нататък. Това е следващата логична стъпка в кариерата на един филмов режисьор.

"Темата я има, тя е за две деца – българче и ромче, които се намират в едно мазе. След като и двамата са избягали по различни причини от дома си", посочва Вилма Карталска.

Дублажът

Вилма Карталска се занимава се активно с озвучаване на филми и сериали от 2005 г. Дълги години гласът й е разпознавам от децата, защото тя озвучава Ариана Гранде.

"Много ми се иска, телевизиите да купуват материал от различни страни. Да не се набляга само на турско и американско. Чехите, унгарците, поляците правят страхотни сериали, но у нас те някак не достигат", твърди тя.

Посланието

"Да бъдем здрави. Видя се, че това е нещо неотменно, за което трябва да се грижим неотменно. Иска ми се през следващата година хората да бъдат по-щастливи", казва Вилма Карталска.

По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51