Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със Северина Маркова на екстремно пътешествие в Иран

10
Снимка: Северина Маркова

Неотдавна професионалният гид Северина Маркова ни разказа за екстремното си приключение 1200 км из Ирак. Тогава тя разкри, че там е безмитна зона, няма ДДС и мнозина от съседните страни ходят да си купуват луксозни стоки и електроника с 50% по-евтини. По този начин се издържали доста хора и от Турски Кюрдистан – като препродават придобитото в Ирак.

От няколко години Северина Маркова води групи и в Иран, все държави където здравият разум би трябвало да надделее над желанието за посещение. Но при нея явно той не е водещ. Затова пък с разказите си ни пренася там. Запитах я какво е най-важното при тези пътешествия.


Дори екстремен приключенец като Северина не препоръчва посещение на абсолютно всички места в Иран и Ирак, но това не значи, че продължението на звуковия й пътепис ще ни откаже съвсем.

Вярно ли е, че цените на хотелите и на вътрешните полети в Иран са толкова ниски, че биха ни накарали да хукнем натам, въпреки размириците. Истината ще разберем от г-жа Маркова, която неколкократно е водила групи из бившите селения на митичното царство Елам.

Бехистунският надпис, за който тя споменава в разговора ни е клинописен текст на три езика – староперсийски, еламски и вавилонски е издълбан върху скала на територията на днешен Иран на височина 105 метра над пътя, свързващ Вавилон с Екбатана. Релефът изобразява триумфа на цар Дарий над мага Гаумата в край на 6 век Пр. Хр. Надявам се скоро повече от нас да могат да го видят лично.


Снимки: Северина Маркова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05