Деси Владовска е майстор-грънчар, производител на екологично чиста земеделска продукция и неуморна майка на 4 деца. Живее със семейството си във Великотърновското село Раданово, а нейните трудолюбивите ръце са вдъхновение за хиляди хора, които ползват изработени от нея керамични съдове, или се учат от нейния опит в екологичното земеделие.
За Деси Владовска няма почивни дни, дори и по време на празници. В същото време, за нея празник е всеки ден, който изживяваш с трудолюбие, усмивка и чисти мисли. Ето какво споделя за ежедневието си тя в рубриката „Епизоди от живота“ на „Нашият ден“.
“Занимавам се с керамика от 20 години. Повечето хора ме познават през годините с керамичните изделия, които правя. От преди 2 години съм по-известна с втората дейност, с която се занимавам - отглеждането на чисти зеленчуци и по-специално – отглеждане на градина със зеленчуци, но без копаене, с помощта изцяло на природата и природосъобразно отглеждане на зеленчуците.
Т.е. използваме максимално капацитета на природата, не вкарваме изкуствени торове, не пръскаме с химия, за да убием вредителите, а се опитваме да балансираме изцяло, използвайки природните ресурси, които имаме+“, споделя тя в ефира на “Нашият ден“.
По думите на Деси, животът е взел вместо нея решението да се занимава едновременно и с грънчарство и със земеделие.
„Свързана съм със земята от мига, в който се занимавам с керамика, защото аз сама си копая глината, сама я меля през две машини, които са примитивни – от началото на миналия век са, не са модернизирани и лесни...“, разказво още тя.
И добавя, че е избрала живота на село преди 17 години, осъзнавайки, че той дава възможност за едно свободно и независимо съществуване „Имайки храната, имайки възможността да я отгледаш сам, ти вече си най-богатият човек на света. Земята ти я дава тази свобода.“
Отглеждането на различни култури през годините са я накарали да търси техники на земеделие, които да бъдат щадящи едновременно за земята, и за нейните собствени човешки сили.
„По-скоро идеята е да я накарам тя да се гледа почти самостоятелно. Без много-много труд, без много-много плевене, без много копаене, а само с малко вода. Водата е важен фактор, но когато имаш малко вода, за да бъде ценена и запазена тя, пак има методи и технологии, които помагат това да се случи, стигат на растението да се нахрани да образува тези хранителни стойности, които са истинската храна за тялото“, поксочва още Владовска.
Тя е убедена, че отглежданите в домашни условия култури синтезират точно онези вещества, които са необходими за здравето на човек, а чистата храна води след себе си и чистите мисли.
В началото на календарната година земеделските дейности са поставени на пауза, в очакване на новия сезон, като Деси и нейните близките вече са направили подготовка за следващия:
“Това, което сме направили дотук е, че сме покрили земята да не е гола, тъй като ние не орем. Сложили сме слама, или сме начупили и наредили върху земята растенията, които са били на това място. По този начин оставяме бактериите и микроорганизмите да започнат тяхното разлагане. Те се хранят с тези останки и едновременно с това зареждат почвата с хранителни вещества за следващите култури, които ще са напролет.“
Зимните дни обаче са идеални за работа в грънчарската работилница. „Правя съдове за хляб, съдове за ферментация. Сега имам най-много време за керамика, защото покрай пещта е топло, палим печката, правим грънци, и така“, казва ще тя в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.
Снимки: личен архив
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg