Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

175 години от рождението на Христо Ботев - какво пази Калофер?

| обновено на 05.01.23 в 08:14
Снимка: БГНЕС

На 6 януари 2023 година (по нов стил) се навършват 175 години от рождението на гениалния поет и революционер Христо Ботев. Какво съхраняват неговият роден град и родната му къща за него?

„Нека за Ботев не говорим в дни, нека той бъде в нашето ежедневие!“

Това каза  в интервю за БНР Христина Грошева, дългогодишен уредник на Националния музей „Христо Ботев“ в град Калофер.

“Трудно ми е да намеря точните думи, които изпитва всеки човек, докосвайки се до неговите лични вещи. До нас е достигнало много малко – неговият джобен часовник, писалищните му принадлежности, както и печатарската преса, с която отпечатва своите вестници – „Знаме“ и „Нова България“. Докосването до тези светини те зарежда с патриотичния дух на Ботев“, казва още тя.

Относно хипотезите, че Ботев е роден в Карлово..

“Три селища в народната памет претендират за родно място на Ботев – Карлово, село Осен, Врачанско и Калофер. Но ние знаем, че когато Ботев постъпва в медицинското училище в Букурещ, подава молба, в която собственоръчно е написал – „Аз допуподписаният, по вероизповедание православен българин, роден в Калофер, област Пловдивска...“, коментира Грошева и апелира:

“Не бива да се поддаваме на жълтата преса, която пише всевъзможни небивалици около неговото рождение и гибел. Свидетел съм на това като човек, който е служил 27 години в Националния музей “Христо Ботев“.

“Ботев се ражда в една от стаите на килийното училище, в двора на църквата „Св. Богородица““, разказва още тя.

Кои са посетителите на музея?

“Наши посетители нееднократно са заявявали, че човек минимум три пъти в живота си посещава това свято място  - като ученик, като родител и последно идва с внуците си.

Достатъчно е да разгърнем книгата за посещения и да видим с какъв трепет и вълнение пишат хората. Докато има България, дори да има само един останал българин, Ботев ще живее“, казва още Грошева в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10