Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Мама има работа“ – реалност ли е съвременното равенство?

| обновено на 06.01.23 в 08:57
Снимка: Pexels

“Мама има работа е един израз, който много често използваме в ежедневието, особено с деца. Това се оказа много сложно нещо, защото това не е само платеният труд, който жените даваме, а това е и много голяма част неплатен труд, осъзнат труд дори понякога вменен като задължения, за който ние не търсим помощ, за който не търсим помощ. “Мама има работа“ е нашето желание Веселина Панайотова, представител на неправителствения сектор, един от организаторите на проекта “Мостове за жени“.

Работих в корпоративния свят 15 години, имах много ангажименти в работно отношение и много чести пътувания. В същото време организирането на дейностите у дома оставаха основно при мен, имах чистачка и бавачка, но изпитвах вина, ако не ръководя аз тези задължения. В един момент, когато излязох от този корпоративен свят, реших, че имам нужда да променя начина си на живот, защото това е една въртележка, която е неспирна и изтощаваща. Всъщност имам проблем у дома, защото да приготвиш вечеря например не е просто нещо. Това означава да измислиш какво да приготвиш, да направиш списък какво да пазаруваш, да отидеш до магазина.

Създадохме един проект, който се нарича “Мостове към жени“, разработихме го заедно с още две организации – една в Гърция и една в Австрия. И започнахме да търсим какво всъщност е нужно на жената, за да постигне баланса. Това беше подкрепа под различна форма“, казва още тя.


Според нея всичко тръгва от дома:

“ако в дома се научим да разпределяме задачи, за да ни остава време и да дишаме като жени и човешки същества, в работния процес това балансиране се случва много по-лесно“, казва Веселина Панайотова в интервю на Люба Константинова за “Нашият ден“.

“При нас жените има един страх да пуснем контрола. Едно очакване, че щом си в ролята на майката, трябва да отговаряш за всички задачи. Оказа се много лесно да делегирам на съпруга ми. Той просто трябваше да ме остави да пусна някой задачи. Проблемът не е в това, че той не иска да поеме задачи“, казва Теодора Иванова-Вълева, един от организаторите на проекта “Мостове за жени“.

“2020 година беше моментът на осъзнаване. Пандемията разкри неравенствата, които така или иначе съществуваха. Тя ги направи видими. Проблемът с т.нар. неплатен труд и как той е разпределен между хората, дори в семейството, всъщност е много голям и той не е осъзнат. Дори в т.нар. “развити страни“, които имаме в Европа, хората също имат проблеми с разпределението на работата в дома – 60% от домакинската работа отива към жените.

Балансът започва от осъзнаването – да си дадем сметка каква част поемаме ние сами и каква част имаме нужда да пуснем, за да не се претоварваме и да не изпадаме в тежки състояние и кризи и да имаме време за тези, които са ни важни“, казва още тя в интервю на Люба Константинова за “Нашият ден“ .

Снимки: Pexels

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10