Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли търговска спекула в Хърватия след еврото? Какво да очаква България…

| обновено на 06.01.23 в 13:23
Снимка: Pixabay

Хърватският премиер Андрей Пленкович осъди вчера вдигането на цените след въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия, като каза, че правителството ще се противопостави на това с мерки, които ще се прилагат в предстоящия период, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.

Пред БНР журналистът балканист Райна Асенова изрази позицията, че там има “търговци, които спекулативно закръгляват цените в своя полза“.

“Голяма част от поведението на пазарните играчи винаги е спекула, не бих използвал тази дума дори в този случай. Факт е, че определени търговци, основно на храни и на нетъргуеми услуги, се възползват от ситуацията от преминаването от една валута в друга и увеличават цените на конкретни стоки и услуги“, казва в ефира на “Нашият ден“ икономистът Стоян Панчев и посочва:

“Очевидно механизмите за проследяване не са проработили в Хърватия, имаме примери и на други места за това“.

Какви би се случило у нас?

“Ние сме в проинфлационна среда, т.е. има много по-голям стимул, много по-голямо желание от търговците да вдигат цените. Това е нормално, предвид че всички цени скачат.

От друга страна, има информация, която е неофициална, че са правени опити преди влизането на Хърватия в еврозоната да се задържат цените за известно време. Правени са срещи с хипермаркети и супермаркети, така че преди влизането да има един натиск на цените надолу и съответно това се е върнало обратно, когато вече е премахната хърватската валута. За мен това, което се е случило не е много изненадващо. То е комбинация между проинфлационната среда и възможност на търговците да се възползват от ситуацията.

Подобно нещо се случва, когато се вдигнат акцизите. Това е възможност на търговците да направят това нужно за тях вдигане на цените“, казва още той в интервю за БНР.


Какво да очаква България?

“За съжаление икономическата част на дебата за еврото е силно потискана. Много от нещата, които се случва в Хърватска в момента са вписани в доклада на БНБ, който беше потулен и беше извадена някаква чернова от него.

Относно дискусията за проблемите или плюсовете на еврото, за мен не е толкова притеснителна тази инфлация от закръглянето, по-големият проблем е дългосрочната инфлация, която ще дойде от смяната на паричната система. Това, което ще последва от това, че ще преминем от валутен борд в евро“, казва икономистът в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

“Не мисля, че е нужно да правим някакви много генерални изводи към този момент поради простия факт, че са минали шест дни от новата година. Инфлацията е феномен, който се изследва в детайли – с различни кошници и по групи стоки.

Към края на месеца и средата на февруари, ще имаме доста изчерпателна картина какво е станало през първия месец след въвеждането на еврото в Хърватия. Тогава ще можем да коментираме по групи стоки и промени спрямо предходни месеци. Различни обществени реакции са очаквани, въпросът е какво ще покажат данните“, казва в ефира на “Нашият ден“ икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.

“Инфлацията в Хърватия върви с няколко месеца зад инфлацията в България. Тя започна да пада у нас септември месец, ноември беше 14,3%. В Хърватия тя вече достига 13%. Хърватия все още катери, това показват данните, докато ние вече вървим надолу. В средата на февруари ще имаме изчерпателната картина – какво точно е станало през януари месец и в кои групи стоки се наблюдава някакво извънредно поскъпване“, посочва още Ганев в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10