Да, авторът буквално „говори“ на читателя от името на растенията, които се оказва, че малко познаваме. Книгата му "Гласове от зеления свят" е едно от издателските съкровища за изминалата година.
В нея „растенията разказват за себе си“ и с помощта и на младата художничка Ирене Пенаци. Гигантски на ръст, шарени, ходещи, хранителни, с огромни цветове, опасни – дърветата могат да бъдат всичко това, но защо и как ще научите от тази книга на Стефано Бордильони, която Нева Мичева е превела за българския читател.
Разказите са толкова интересни не само поради майсторството на автора да ни разведе на тази любопитна разходка сред растенията по целия свят, но и заради това, че умело я съчетава с факти от науката. "Гласове от зеления свят“ ни запознава с по-известни и по-малко известни видове като банян и велвичия например, или смокинята удушвач, научаваме колко дълго живеят някои дървета, че има арктическа върба, че съществува от три хиляди години растението ярета, а гигантския ревен, че е трева и много други интересни неща за заобикалящия ни зелен свят.
Чуйте Нева Мичева
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg