Филмът "Баншите от Инишерин" получи три от най-големите награди "Златен глобус" на церемония в Бевърли Хилс, Калифорния. Режисьорът и сценарист Мартин Макдона получи "Златен глобус" за най-добър сценарий за продукцията. Тя спечели и наградата за най-добра комедия. За работата си в нея с глобус си тръгна и Колин Фарел.
Сред другите победители в актьорските категории са Мишел Йео, Остин Бътлър, Кейт Бланшет, Джонатан Ки, Анджела Басет.
Стивън Спилбърг получи наградата "Златен глобус“ за най-добър режисьор за "Семейство Фейбълман", като филмът заслужи и наградата за най-добра драматична продукция.
В предаването “Нашият ден“ кинокритиците Зорница Аспарухова и Благой Иванов коментираха темата за статута на наградите и наградените филми и как да възприемаме съвременното българско кино.
“Церемониите са започнали да се променят от няколко години. Наградите „Оскар“ и “Златен глобус“ отдавна не са награди, които се дават за кино и художествена стойност на някакви проекти, а се дават поради съвсем други причини – било то политически, парични или студийни. Преди години имаше обвинение към церемонията, че членовете на пресата, които съставлява техния екип, взимат подкупи, за да номинират определени филми и да им дава награди“, казва в ефира на “Нашият ден“ журналистът и кинокритик Зорница Аспарухова.
Кинокритиката като предизвикателство...
“Въпросът е да си човек, който все пак има някакъв поглед над цялата киноиндустрия“, посочва още тя.
Българско кино...
“Позволявам си до три български филма на година, колкото и да е странно. В последните години не съм открила български филм, който силно да ме развълнува. По-скоро асоциациите ми с българско кино са лоши и ме карат да се намръщвам. Между българското кино и киното на световно ниво дупката е много голяма, но в старото българско кино мога да открия неща, които ми харесват“, посочва още тя.
“Навремето сякаш наградите носеха някаква добавена стойност към наградените филми. В момента на повечето хора им в все едно кой филм каква награда е взел. Това, което все още донякъде работи е, ако един филмът е фестивален хит. Тогава той би могъл на местна почва да има пълна зала, но тя пак ще е фестивална, една по-избрана публика“, казва в ефира на “Нашият ден“ кинокритикът Благой Иванов.
Българското кино...
“В нашето кино, когато нещо случайно се получи добре, то наистина е повече случайно. Все още не можем да направим нещо, което да определим като истински възход. Последната година беше впечатляваща от гледна точка на количество. Имаме над 25 филма за миналата година, които може би са гледани от над 650 хил. души. Това означава, че има завръщане на интереса към киното. Проблемът е, че ние все още не можем да направим световно релевантен филм, но все пак тенденцията е положителна. Нашето кино в цялата му история е световно нерелевантно“, казва още той в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg