"Всичко започва с това човек да вземе решение и да направи компания. Смея да кажа, че в България в последните 10 години започна да се създава, т.нар. "екосистема", която включва не само фондове за дялово инвестиране и рисков капитал. В момента в страната има над 15 фонда, които подпомагат стартиращи бизнеси. Това включва идея, събиране на екип, който има опит да прави такъв тип компания."
Това каза в интервю за БНР един от основателите и главен изпълнителен директор на първия български еднорог Христо Борисов.
Според него първите клиенти дават крила на идеята и подпомагат критичното мислене и какво е необходимо, за да се реализира добре на пазара.
През 2018 г. Христо Борисов решава да стартира собствена компания заедно с Бойко Караджов благодарение на "ангели инвеститори".
"Фондът за дялово инвестиране се включи през януари 2019 година и с първоначален капитал от 1 млн. лв. ние успяхме да развием идеята до фаза, в която имахме клиенти от 16 държави“, казва Борисов.
И допълва, че едно от най-важните неща за една стартираща компания са първите клиенти и първите хора – дори те да не виждат 100% как ще се реализира този продукт, биха подали ръка и биха пробвали този продукт.
Реално в първия ден на локдауна в България – 13 март 2020 г. компанията получава своята спасителна инвестиция.
"Едно от условията на инвестицията е централата на дружеството да бъде преместена в САЩ, в Нидерландия или във Великобритания. Като ние решихме, че Лондон има най-добрата среда за това, което ние правим“, казва още той.
Понякога рискът е прекалено голям за фондовете и те предпочитат да залагат на страни, в които се чувстват по-комфортно.
Историята на българския финтех показва, че в България може да се изграждат глобално важни продукти.
"В момента дружеството оперира на два континента. Предлагаме услугата си в цялата европейска икономическа зона плюс САЩ. През октомври 2022 г. отворихме наш офис и в Ню Йорк", казва още Борисов.
Компанията вече има 267 души персонал и надеждите за 2023 г. са свързани с планове за растеж и големи очаквания от американския пазар.
"Планираме да бъдем малко по-предпазливи от гледна точка на растеж. Ще отворим около 100 позиции и планираме да бъдем около 350 човека глобално в седемте офиса на компанията“, споделя той.
Как две софийски момчета създадоха бизнес, оценен в момента от пазара за над милиард долара?
Израснал в столичния квартал "Дружба", Христо Борисов помни годите на прехода. Разбира се, 1994 г. и успехите на българския отбор на Световното първенство по футбол в САЩ, както и опашките за бензин. Христо Борисов се запознава с Бойко Караджов е една от големите български технологични компании.
"Играехме по цял ден навън, возехме се по рейсовете. Тогава нямаше технологии", спомня си Борисов. Той споделя, че гори в това, което прави в момента, но вече е по-различно с две деца и семейство.
Да правиш бизнес на два континента
"Голяма част от продукта, който ние създаваме, е насочен към компании, които са международни. Това е една от големите добавени стойности, които ние даваме“, казва още Борисов.От какво се нуждае България?
"Важно е като бизнес среда, всички фактори, които са свързани с качеството на живот, свободата на словото, приемането на България в еврозоната, Шенген са изключително важни“, твърди той.
"През следващите шест ще достигнем до работещо правителство и да има работещи механизми, които да подпомагат бизнес средата, казва още Христо Борисов в "Нашият ден".Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg