Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сух януари или месец без алкохол

Детелина Стаменова: Едва ли ще станем нация от светци, но поне да сме здрави грешници

Снимка: Pxhere

В първата половина на януари все още се опитваме да се придържаме към прословутите новогодишни обещания, които си даваме. Много често наред с "да ям по-малко и да спортувам повече" е и намаляването на алкохола.

Във Великобритания съществува инициативата Dry January или Трезвен/Сух януари. През 2013 се провежда първия "официален" Dry January, в който участниците изпращат мейли до организацията, че ще спрат за месец.

Детелина Стаменова"Целта на сухия месец не е да страдаме и да се лишаваме, а да постигнем по-добро физическо и ментално здраве и положителен подход към намаляване на ефекта от алкохола – изтъква психотерапевтът Детелина Стаменова, която е сред авторите на доклада "Не/победими пандемии", в който се представя подхода "намаляване на вредата" по отношение на социално значими вредни навици, или както самата тя перефразира целите: не да бъдем нация от светци, но поне да сме здрави грешници.

Разбира се, не е задължително да започнем през януари. Целта на подобно предизвикателство е да проверим степента си на пристрастяване, доколко можем да прекарваме комфортно вечерите си "без да си сипем" и дали алкохолът не ни държи на къса каишка, допълва д-р Стаменова.

Всекидневното пиене може да създаде симптоми, подобни на депресия. Алкохолът променя химическия баланс на мозъка, увеличава кортизола – хормона на „стреса“; намалява нивата на серотонин, който регулира настроението. След пиене може не просто да се чувствате отпаднали, а да усещате тревожност или да имате ирационални нива на безпокойство и да се окаже, че си ги сипвате сами и в тази връзка един сух месец, който и да е, може да е глътка свеж ментален въздух.

Алкохолът също така влияе и влошава качеството на съня, защото тялото не заспива, спим ние, а то трябва да преработва алкохола и това води до лош нощен сън, повече прекъсвания на съня и по-кратка продължителност.

Не на последно, място алкохолът съдържа много калории и въздържанието за месец може да се отрази добре на фигурата", казва още Детелина Стаменова.

За разлика от Европа, където смъртността от консумация на алкохол спада, у нас определено не е така. Според данни на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на алкохол у нас 11% от сънародниците ни всекидневно пият между 100 и 200 мл. твърд алкохол, други 30% между 50 и 100 мл., а тази статистика не отчита консумацията на домашен алкохол. Именно пиенето, наред с пушенето, затлъстяването и екранните зависимости са сред скритите пандемии, вредните навици, които поради широкото си разпространение сме нормализирали, но са съществена част от факторите за висока смъртност у нас.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05