Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиана Николова: Какво става с хората в Гълъбово и в Стара Загора – липсващото в дебата за въглищните централи

| обновено на 13.01.23 в 14:47
Снимка: БГНЕС

Със 187 гласа "За" парламентът задължи служебният кабинет да започне преговори с ЕС за предоговаряне на ПВУ в частта енергетика. Основната цел е запазване на въглищните централи в Маришкия басейн.

Против гласуваха 2-ма депутати от "Продължаваме промяната" (ПП), а 4-ма от ПП и петима от "Демократична България" се въздържаха.

Дискусията продължи повече от 2 часа. Без възражения беше прието да се поиска отпадане на поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40%  и продължаване работата на централите от Маришкия басейн без ограничения до 2038 г. 

Решението предвижда до 31 март служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов да постигне съгласие и предварителна положителна оценка за промените от Европейската комисия.

“Според мен Планът за възстановяване и устойчивост през цялото време се развива и се работи в ситуация на постоянна предизборна кампания и доста голяма част от стъпките по него са правени са правени за ПР“, казва в ефира на “Нашият ден“ Юлиана Николова, директор на портал “Европа“ и подчертава:

“Това, което ми направи впечатление при вчерашния дебат е, че в нито едно от изказванията нямаше дори стъпка за това защо трябва да се прави декарбонизация.

Ако е записано в плана, то е записано във варианта, внесен от редовното правителство за първи път, дотогава нямаше стъпка за някаква решителност в тази област и гласи,  че 2025 г. въглеродните емисии от енергетиката трябва да бъдат намалени с 40%“.

“Положението обаче е такова, че поради войната производството на енергетика от въглищните централи е нараснало с 33%. И то не е поради факта, че българската енергетика страда, защото цената на газа е повишена, тъй като дялът в енергийния микс на газовите централи, за разлика от Германия в България е много нисък и цената на газа практически не влияе в пазара на електричество, а защото в съседни страни в Европа електроенергията е произвеждана от газ, а той доста скочи. По тази причина нашите въглищни централи изнасят много и са много са на печалба“, посочва още тя в интервю за БНР и допълва:

“Това, което липсва в дебата е какво става с хората в Гълъбово и Стара Загора и какво правим с тази санкция, която имаме за замърсяване на въздуха? Липсва също и колко струва производството на тези централи?

Ангажиментът от страна на България...

“Ангажиментът, поет от България, е да намали емисиите, но в цялата икономика спрямо 1990 г., когато имахме заводи като “Кремиковци“, “Стомана Перник“ и нереформираните металургични предприятия. Практически, заради затварянето на тези предприятия, към 2020 г. имаме намаляване на всички емисии от сектор “икономика“ с 48%.

Това обаче в поетия ангажимент е само за сектор “енергетика“ и за въглищните централи. Ангажиментът е да се сложи таван на емисиите, които всяка от въглищните централи може да прави на годишна база. Ние искаме това да не става до 2038 г., като през 2038 г. сме поели ангажимент, така или иначе да ги затворим.

Това означава, че се спират стъпките за преструктуриране на тази индустрия. В един момент ще трябва да направим внезапен скок и пак няма да се получи“, казва още тя.

Ще успеем ли да изпълним поетия ангажимент за намаляване на емисиите с 40?

“Като слушам депутатите, няма да го изпълним.  Въпросът е, че той трябва да започне да се изпълнява в първото полугодие на тази година. Трябва да имаме законопроект, той трябва да влезе в сила и трябва да бъде прилаган, за да може 2026 г. да бъде отчетено намаляване“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00
 Валентин Вълканов

ГЕРБ са проевропейски настроени само когато имат сметка от това

Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..

публикувано на 25.01.25 в 09:05
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20