Единствен по рода си у нас, кинофестивалът Sofia MENAR съществува от 2009 година и е най-мащабното подобно културно събитие на Балканите. Организира се от "Позор" и запознава българските зрители с киното на Близкия изток, Централна Азия и Африка.
Всяка година през януари в София и в други градове в България се показват най-новите игрални, документални и късометражни филми, селектирани от Ангел Хаджийски и Здравко Григоров, които сами правят не само подбора на филмите, но и ги превеждат, изобщо извършват цялата работа по кинофорума.
В годините са представени едни от най-добрите режисьори и образци на киното на страните от тези региони. Съпътстващите събития са свързани с темата на фестивала, с културата и обичаите на хората от тези части на света.
На започващия на 16 януари кинофестивал на фокус са иранските режисьорки, а откриването в Дом на киното в София ще бъде с българския филм "Духът на Шехерезада" на режисьорката Катерина Борисова.
Чуйте Здравко Григоров
Снимка – София Менар
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg