Днес (13 януари) се отбелязва Денят на българското кино. По този повод Национален филмов център обявява месец януари за месец на българското кино и отбелязва 100 години от рождението на именития режисьор Въло Радев. По повод 108 години от първата прожекция на български филм, днес в Дома на киното, ще имате възможност да видите с вход свободен "Флорентинска нощ" – анимационен филм, с режисьор Сотир Гелев, както и "С внимание към детайла" – документален филм - очерк за оператора и преподавателя от НАТФИЗ доц. Георги Карайорданов, режисьор Деси Томбушева. Инициативата е подкрепена и от други столични кина и кина в страната, под името – "13 филма на 13 януари". Кинопреглед към историята и бъдещето предоставяме с кинокритика – Деян Статулов, който наскоро издаде и книгата си, посветена на седмото изкуство и на цензурата в него – "Невъзможната свобода".
"Тази година премиерно очакваме "Майка" на Зорница София, копродукцията ни с Испания "Васил", с участието на Иван Бърнев, филма на Валери Йорданов – "Шекспир като улично куч"“, с участието на прекрасни млади актьори и Захари Бахаров, голямата Ели Скорчева, която ще видим отново на екран във филм на Стефан Командарев, филмът "Януари", по класиката – пиеса на Радичков.“
На 13 януари 1915 г. се провежда първата прожекция на първия български игрален филм "Българан е галант". Режисьор на кратката няма комедия в стила на Макс Линдер е Васил Гендов, който играе и ролята на Българан.
Книгата на Деян Статулов – "Невъзможната свобода" разглежда основните аспекти на идеологическата цензура в българското игрално кино в периода 1948-1989 година. Книгата е резултат от дългогодишно изследване върху механизмите и средствата, чрез които се осъществява контрол над кинопроизводството по време на социализма в България.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg