Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"По следите на хайку" – памет за доц. София Филипова

Диляна Георгиева и Радослав Илиев

На 17 януари се навърши една година, откакто доц. София Филипова (1930-2022) напусна земния свят. Последната книга, която тя завърши, но не видя отпечатана, е "По следите на хайку". Книгата  беше представена в зала 1 на Центъра за източни езици на СУ "Св. Кл. Охридски".

Не само за Българския хайку съюз личността на доц. София Филипова е вдъхновение. Тя оставя незабравим личен и културен отпечатък сред своите последователи. Важни в творческия ѝ път остават кариерата ѝ като актриса в Асеновград и преподавател по естетика на изкуството сред прословутата "Пловдивска група" от артисти, художници, интелектуалци през 60-70-те години на ХХ в. 

София Филипова е методик и дългогодишен преподавател по БЕЛ в НГДЕК и други училища; тя е човекът, заради когото се въвежда есето в програмите на изучаване на български език, както и една от дейните иноватори в методиката на преподаване и в екипа на акад. Сендов, и в СУ и Инспектората по образование. А след 1990 година е част от авторитетното жури на Международната фондация "Св. Св. Кирил и Методий". 

Била е автор, председател и почетен председател на Българския хайку съюз и главен редактор на сп. “Хайку свят“.

В "Артефир“ гостуват Диляна Георгиева – председател на Българския хайку съюз, и Радослав Илиев – преподавател в НГДЕК и Софийския университет. 

Димитрина Кюркчиева ги покани да разкажат за личността на доц. София Филипова.

Снимка – Ангелина Грозева, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30