На 17 януари се навърши една година, откакто доц. София Филипова (1930-2022) напусна земния свят. Последната книга, която тя завърши, но не видя отпечатана, е "По следите на хайку". Книгата беше представена в зала 1 на Центъра за източни езици на СУ "Св. Кл. Охридски".
Не само за Българския хайку съюз личността на доц. София Филипова е вдъхновение. Тя оставя незабравим личен и културен отпечатък сред своите последователи. Важни в творческия ѝ път остават кариерата ѝ като актриса в Асеновград и преподавател по естетика на изкуството сред прословутата "Пловдивска група" от артисти, художници, интелектуалци през 60-70-те години на ХХ в.
София Филипова е методик и дългогодишен преподавател по БЕЛ в НГДЕК и други училища; тя е човекът, заради когото се въвежда есето в програмите на изучаване на български език, както и една от дейните иноватори в методиката на преподаване и в екипа на акад. Сендов, и в СУ и Инспектората по образование. А след 1990 година е част от авторитетното жури на Международната фондация "Св. Св. Кирил и Методий".
Била е автор, председател и почетен председател на Българския хайку съюз и главен редактор на сп. “Хайку свят“.
В "Артефир“ гостуват Диляна Георгиева – председател на Българския хайку съюз, и Радослав Илиев – преподавател в НГДЕК и Софийския университет.
Димитрина Кюркчиева ги покани да разкажат за личността на доц. София Филипова.
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" (Да на изкуството), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg