Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биньо Иванов през погледа на Яна Букова

Биньо Иванов
Снимка: Кирил Фалин

Внимателните читатели знаят, че в поредицата "Поет за поета" вече излязоха две книги – на Александър Геров в подбор на Иван Цанев и на Иван Радоев в подбор на Александър Шурбанов. "Зрящият е хляб" е третата книга, в която поет прави селекция на стихотворенията на поет от предишно поколение, като идеята е да се откроят "трайните неща" от поетическото ни наследство, "избрани според афинитета, проницателността и естетическия критерий на наш съвременник", нещо като "своя книга на другия". Тази идея на издателката Даря Хараланова е чудесен начин следващите млади поколения читатели да погледнат на творчеството на известни наши поети през очите на друг поет. 

Всяка книга е придружена с текст на съставителя и в случая Яна Букова е следвала принципа на хронологията, избирайки от малкото излезли книги на Биньо Иванов, като по този начин проследява творческия му път и метод. Тя завършва така своя послеслов: 

"Стиховете на Биньо Иванов са не само живо, заредено с неизчерпаема поетична енергия наследство, те са важен и винаги актуален урок. Модел за следване. По своята философия и направа те премахват и обезсмислят редица фалшиви "дилеми", с които българската литература препъва себе си повече от век и половина. Силно локална, взряна и черпеща от корените си, поезията му е глобална в резултата си, световна в тематиката и в мащаба на познанието си. Базирана на българския език почти до непреводимост, тя е изцяло преводима в естетически план, нареждаща се до най-ярките световни образци на радикална езикова поезия. Тя е пример как един голям автор заличава с присъствието си условности като периферия и център, компенсира със смелостта си и поетичния си инстинкт липсата на достъп и ограниченията, налагани от един цензорски режим, напипвайки, откривайки сам, разработвайки по собствения си неповторим начин пътища и стратегии от поезията на ХХ век, не догонвайки, не подражавайки, а равностойно и равнопоставено със своите световни съвременници. Неговите ученици тепърва предстоят."

А ето и мнението на литературния критик д-р Гергина Кръстева: "Поезията на Биньо Иванов е онази частица от историята на съвременната българска литература, съществуването на която ни убеждава, че може да се появи – в същата тази история –  лирика, неподвластна на гравитацията на тукашното писане, лирика, прорязала като "светкавица върху небето ясно" соцреалистическата безоблачна гладкост. Биньовата поезия – също като душата на глухарчето от стиховете му – тържествено лети, превземайки всички небесно-земни висоти на едно неистово и непознато – до нейното раждане – новоизричане. Тя е не просто друг език, с който се изговаря мисълта. Тя самата е друга "мисъл на езика". С нея светът, който се изкушаваме да мислим като понятен и познаваем, се новоназовава, пре-написва, пре-сътворява, пре-изобретява. "Светият кръст на кривата си мисъл закрепил", недосегаем за изпепеляващия огън на забравата е Биньо Иванов – този възхитителен поетически саламандър."

На ход са читателите.

Чуйте Яна Букова.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44