В поредицата "Моментна снимка" представяме втория проект от новата платформа "Театър Плюс" – платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър.
Второто заглавие е "Хоро" по Антон Страшимиров – спектакъл, който ще се играе на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов".
Първата постановка на Антон Страшимиров в Народния театър е през 1907-ма година, когато се играе "Свекърва" – най-често поставяно заглавие на автора на сцената на театъра, наред с "Вампир".
"Хоро" ще се играе за първи път в Народния театър. Сценичната версия е на режисьора Василена Радева, която още от студентските си години задълбочено работи върху поетиката на Страшимиров. В екипа на спектакъла са сценографите – Борис Далчев и Дарена Донева, композиторът Драгомир Йосифов, хореографът Марион Дърова, видеографът Михаела Добрева и драматургът Майя Праматарова.
Впечатляващ е и актьорският състав – Снежина Петрова, Стелиан Радев, Валентин Танев, Ненчо Костов, Елена Иванова, Цветан Алексиев, Павлин Петрунов, Вяра Табакова, Деница Даринова и Явор Вълканов.
Образователните модули със студенти са важна част от процеса на платформата "Театър Плюс". Наред със студентите, сред първата публика на представлението са преподаватели и членове на клуба"Артисти със сребро в косите".
Премиерните спектакли са на 31 януари и 1 февруари 2023 година на Камерната сцена на Народния театър.
За традициите при интерпретацията на "Хоро" на Страшимиров и за съвременните моменти в новата интерпретация може да научите от гостите в "Артефир".
Снимки: Майя Праматарова, Николай Димитров NAD / Народен театър "Иван Вазов"
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1880..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg