Ще се увеличи ли безработицата от използването на изкуствен интелект? Наше ли e богатството, създадено от машините, и как да определим какво е хуманното отношение към изкуствения интелект?
“Мисля, че през употребата на продукта на Open AI – ChatGPT най-добре можем да илюстрираме в кои професии още тази година биха могли да си сътрудничат хората, ангажирани в тях с изкуствения интелект, те да бъдат трансформирани, а по-късно някои от специалистите да бъдат намалени като ангажимент.
Open AI пусна своя продукт в началото на декември. Буквално за месец и половина виждам огромно влияние в множество сектори.
Някои училища в САЩ се опитаха да забранят употребата му в училище, тъй като учениците решават математически задачи, правят програмиране на задачи чрез него, а също и пишат прекрасни есета.
Образователната система е сериозно предизвикана и ще преживее трансформация, тъй като този казус се разгледа доста и се проведоха много дискусии, и се стигна до извода, че не може да се забрани продуктът, тъй като, ако те могат да ограничат употребата на смарт телефони и компютри в училище, вкъщи няма кой да прави надзор и затова решиха да помолят учениците да са достатъчно етични да споделят, че са ползвали това като инструмент и да се учат, съвместно с изкуствения интелект“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Мариана Тодорова, футуролог и доцент в института по Философия и социология към БАН, и допълва:
“Това само илюстрира, че в професии като редактор и хората, които пишат съдържание, чисто информационно биха могли да бъдат доста редуцирани, защото, задавайки каквато и да е тема в този инструмент, ще видиш, че той работи в няколко стъпки по-напред от google.
Хората, които пишат съдържание, без това да е много задълбочено и да има изискване към множество критични гледни точки, моментално могат да бъдат намалени – Google. Facebook и Amazon отдавна ползват алгоритми за генериране на съдържание, но тук вече е следващата стъпка."
“Това все още е тесен изкуствен интелект, който решава задачи в едно поле, не може да разсъждава, няма съзнание и не може да ни замени.
Много компании, които се занимават CR, са пробвали вече изкуствен интелект, включително и продукта за подбор на кадри. Собствениците на компаниите са доволни от направената селекция“, посочва още тя.
Знаем ли докъде искаме да стигнем?
“Тук е много важно да се каже докъде искаме да се стигне, ако преследваме ефективност, ако премахнем рутинните дейности, които обременяват хората или тежкия физически труд чрез роботизация и автоматизация... Ще бъдат ли готови държавите да осигурят програми за преквалифициране, да намерят програми, които да дават възможност на хората да получават доходи извън труда си“, пита тя и подчертава:
“Големият дебат е в каква степен да ползваме изкуствения интелект. Нека технологията помага в редица сфери. На първо място, това е медицината, може да се диагностицира рак на кожата в много ранен етап например. Може да се прогнозира с пет години напред дали човек е склонен да развие подобно заболяване.
Сателити, които са разположени в близката атмосфера и заснемат реколтата за пшеница и царевица, могат да прогнозират до шест месеца – какъв ще бъде добивът и ще има ли засушаване.
Също така може да служи за изработка на климатични модели и за откриване на нови галактики. Изкуственият интелект е изключително добър и в откриване на нови формули за лекарствата“, посочва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg