Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – знаем ли докъде искаме да стигнем?

| обновено на 24.01.23 в 12:30
Снимка: Pixabay

Ще се увеличи ли безработицата от използването на изкуствен интелект? Наше ли e богатството, създадено от машините, и как да определим какво е хуманното отношение към изкуствения интелект?

“Мисля, че през употребата на продукта на Open AI – ChatGPT най-добре можем да илюстрираме в кои професии още тази година биха могли да си сътрудничат хората, ангажирани в тях с изкуствения интелект, те да бъдат трансформирани, а по-късно някои от специалистите да бъдат намалени като ангажимент.

Open AI пусна своя продукт в началото на декември. Буквално за месец и половина виждам огромно влияние в множество сектори.

Някои училища в САЩ се опитаха да забранят употребата му в училище, тъй като учениците решават математически задачи, правят програмиране на задачи чрез него, а също и пишат прекрасни есета.

Образователната система е сериозно предизвикана и ще преживее трансформация, тъй като този казус се разгледа доста и се проведоха много дискусии, и се стигна до извода, че не може да се забрани продуктът, тъй като, ако те могат да ограничат употребата на смарт телефони и компютри в училище, вкъщи няма кой да прави надзор и затова решиха да помолят учениците да са достатъчно етични да споделят, че са ползвали това като инструмент и да се учат, съвместно с изкуствения интелект“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Мариана Тодорова, футуролог и доцент в института по Философия и социология към БАН, и допълва:

“Това само илюстрира, че в професии като редактор и хората, които пишат съдържание, чисто информационно биха могли да бъдат доста редуцирани, защото, задавайки каквато и да е тема в този инструмент, ще видиш, че той работи в няколко стъпки по-напред от google.

Хората, които пишат съдържание, без това да е много задълбочено и да има изискване към множество критични гледни точки, моментално могат да бъдат намалени – Google. Facebook и Amazon отдавна ползват алгоритми за генериране на съдържание, но тук вече е следващата стъпка."

“Това все още е тесен изкуствен интелект, който решава задачи в едно поле, не може да разсъждава, няма съзнание и не може да ни замени.

Много компании, които се занимават CR, са пробвали вече изкуствен интелект, включително и продукта за подбор на кадри. Собствениците на компаниите са доволни от направената селекция“, посочва още тя.

Д-р Мариана Тодорова

Знаем ли докъде искаме да стигнем?

“Тук е много важно да се каже докъде искаме да се стигне, ако преследваме ефективност, ако премахнем рутинните дейности, които обременяват хората или тежкия физически труд чрез роботизация и автоматизация... Ще бъдат ли готови държавите да осигурят програми за преквалифициране, да намерят програми, които да дават възможност на хората да получават доходи извън труда си“, пита тя и подчертава:

Големият дебат е в каква степен да ползваме изкуствения интелект. Нека технологията помага в редица сфери. На първо място, това е медицината, може да се диагностицира рак на кожата в много ранен етап например. Може да се прогнозира с пет години напред дали човек е склонен да развие подобно заболяване.

Сателити, които са разположени в близката атмосфера и заснемат реколтата за пшеница и царевица, могат да прогнозират до шест месеца – какъв ще бъде добивът и ще има ли засушаване.

Също така може да служи за изработка на климатични модели и за откриване на нови галактики. Изкуственият интелект е изключително добър и в откриване на нови формули за лекарствата“, посочва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23