Някакви седмици след Рождеството, когато сме празнували рождението Му, а преди всичко е трябвало и трябва да Му благодарим за Доброто. И едни месеци, преди да имаме повод да осъзнаем саможертвата – толкова висша, чиста форма на любов. "Какво се случва" повдига завесата на най-голямото тайнство – Бог.
Бог е Създател, но и Спасител. А ние, хората, имаме нужда от спасение. В делника, а със сигурност и в празника. В професионалното ни време на пренасищане и забогатяване чрез обедняване и още повече в личното ни време, в което се губим и намираме в себе си. Стига демоните ни да спят, ако може някак по-задълго.
Темата в предаването е голяма, пренебрегвана и тежка, но не защото е трудно да се говори за Бога, а защото предпочитаме да не го правим. Поне не пред хората. Всъщност Бог не е тема, той е просто Всичко – пътят, вярата, добротата, смисълът, нежеланите разговори за смърт, страдание, вечни изпитания, изкуплението и прошката, той е истината, за която мечтаем и която също толкова силно не искаме.
В "Какво се случва" се повдигнаха въпросите за твореца и неговото творение, за духовното в един почти бездуховен свят, за всичко, което често се говори от ефира, че е ценно, важно и безкрайно необходимо, защото без изкуство и култура човекът е изгубен. И ако е така наистина, как именно изкуството и съвременната култура обговарят Бог и вярата? Създават ли и те творение, в което душата да ликува? Водят ли ни към Него, но тихо, без много думи или въобще без думи, или и те като медиите стъпват върху тънък лед и вместо да бъдат трибуна, от която проповедта за единство и любов да се чуе, дават повод за поредното разединение и призовават за конфликт?
Над това разсъждават писателят Деян Енев и журналистът и автор на сборника с разкази "Техническа проверка" Ангел Иванов.
"Вярата е онази стаичка вътре в нас, където сме си само ние. Радваме ѝ се, искаме да я има, но това не е стаичка, на която да отваряш вратите и постоянно да пускаш хора вътре или пък да я излагаш на показ на площада“, смята Деян Енев. Според него в изкуството апологетиката е противопоказна. Обикновеното, нормалното, привидно нецърковно писане, в което е заложено истинското зърно, всъщност върши повече работа. Като разказите на Йовков, в които откриваме отношението на човека към човека.
"В крайна сметка това е една тема, която ни определя веднъж като човеци и втори път като български човеци. Тъй че най-нормалното нещо е тя да присъства в дневния ред на обществото – в медиите и сред нас в делничните ни разговори и прочее“, твърди Ангел Иванов. Той е на мнение, че "да говориш прекалено, още повече да говориш скучно за такава тайна, каквато е вярата и личната връзка на човека с Бога, може значително да навреди на хората, отколкото да им помогне".
Защо в днешно време ни е трудно да не влизаме в осъждане, да коментираме и изобличаваме процеси, а не личности? Защо съмнението, една от най-характерните човешки черти, е сред нужните ни съставки за връзка с Бог? Защо се доближаваме до Него много повече, когато сме най-грешни? Защо в тишината, в мълчанието си казваме онова, което с думи не можем? Кога компромисите са допустими във вярата и колко малко ни трябва всъщност, за да разберем, че любовта е истината?
Чуйте за всичко това в звуковия файл.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg