Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Арнаудов: До края на 1963 г. англоезични песни не се излъчваха по нашето радио

На вчерашния 25 януари се навършиха 88 години от създаването на БНР и по традиция годишнината беше отбелязана с тържествена церемония по връчване на Годишните награди и на голямата награда "Сирак Скитник".

Винаги съм бил свързан с радиото. Аз слушам Радио София от средата на 50-те години“, казва Антоний Арнаудов, музикален експерт, бивш сътрудник на БНР и автор на книгата "Наричаха ги Бийтълс" в ефира на “Нашият ден“.

“До към края на 1963 г. Радио София не излъчваше англоезични вокални изпълнения. Изключения бяха няколко песни, изпълнени от един голям американски певец и артист – Хари Белафонте. Излъчваше се обаче много италианска музика и френски изпълнители.

До 1964 г. БНР не излъчваше песни на “Бийтълс“, но от 1964 нещата сякаш се отпушиха и даже през 1965 г. беше публикувана на вълните на радиото една класация, в която намериха място няколко песни, изпълнени от “Бийтълс“, впоследствие нещата ставаха все по-отворени. И Радио София, което беше БНР в онези времена, излъчваше без притеснение песни на “Бийтълс“, въпреки че много други медии говореха доста против групата.

Българската телевизия, която по-късно прерасна в Българска национална телевизия, излъчи първия кадър с “Бийтълс“ чак през пролетта на 1979 г.“, посочва още той.

Българската продукция…

“Тя масово биваше излъчвана по Радио София. 60-те години беше златното десетилетие на българската музика. Тогава се появиха и българските групи по образец на “Бийтълс“ като “Бандараците“, след това “Сребърните гривни“ и много други. Тогава Георги Минчев започна своя път“, казва Анатолий Арнаудов пред БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата, разговаряхме в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на..

обновено на 20.05.24 в 10:44
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид, и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35