Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което допринася за започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане.
"Дуалната форма на обучение е един нов метод на обучение за придобиване на допълнителни знания и изграждане на практически умения у учениците. Втора година работя по тази форма на обучение и бих казала, че тя е изключително полезна за младите хора."
Това казва в "Нашият ден“ инж. Цветана Петканчева, учител по професионална подготовка в Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов", гр. Сопот.
"Всички специалности, които се предлагат като обучение в нашето училище, имат дуална форма на обучение. Летните практики всички ученици провеждат по фирми, профилирани за дадените специалности“, посочва Цветана Петканчева.
Тя допълва, че в рамките на учебната година специалност "Мехатроника“ провежда практическото обучение в две машиностроителни фирми. Докато останалите специалности – "Компютърна техника", "Хляб и хлебни изделия" и "Сладкарски изделия" – провеждат обучението си на територията на Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов".
Ползите от дуалната форма на обучение позволяват на учениците да имат реална перспектива, а бизнесът покрива необходимостта си от кадри. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. Но едновременно с това те изграждат трудови навици, които в бъдеще биха улеснили достъпа им до пазара на труда.
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg