Невъзможната или възможната кислородотерапия в домашни условия. Кислородните апарати са заложени в бюджета за медицински изделия на НЗОК от 2021 г. Дали през тази година НЗОК ще започне да заплаща кислородните апарати за домашно лечение? В "Нашият ден“ Милена Нанева, пациент с пулмонална хипертония, разказва за ежедневната битка за въздух и нуждата от такъв апарат. От 2006 г. тя живее с това рядко белодробно заболяване.
"Вече седемнадесет години моят ежедневен спътник е кислородният концентратор“, казва тя.
Споделя, че единственото спасение за нея е кислородната терапия, която подпомага и дава тонус, за да продължи деня. Понякога е трудно да се обслужваш сам, защото умората стига до такава степен, предизвикана от недостига на кислород.
Всеки един пациент като Милена Нанева използва кислороден концентратор, който е предназначен за домашна употреба. Но за да продължат да бъдат активни, някои пациенти използват и мобилни апарати.През ръцете на Милена за дългия 17-годишен период са минали четири кислородни концентратора.
"Искам хората, които са в комисиите за реимбурсиране на кислородните апарати, да помислят за болните хора. Да помислят как те страдат и да си дадат сметка, че са нелепи изказвания от сорта, че някой може да почине, когато някой използва кислороден концентратор в домашни условия", посочва Милена Нанева.
Тя допълва, че с инвалидните пенсии, които получават пациентите с редки белодробни заболявания, е непосилно да се осигури кислороден концентратор или т.нар. "наш въздух".
Чуйте целия разговор с Милена Нанева в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg