Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Нанева:

Какво означава да се бориш за глътка въздух всеки ден?

С инвалидна пенсия не може да си позволиш кислороден апарат

Милена Нанева
Снимка: Личен архив - ФБ

Невъзможната или възможната кислородотерапия в домашни условия. Кислородните апарати са заложени в бюджета за медицински изделия на НЗОК от 2021 г. Дали през тази година НЗОК ще започне да заплаща кислородните апарати за домашно лечение? В "Нашият ден“ Милена Нанева, пациент с пулмонална хипертония, разказва за ежедневната битка за въздух и нуждата от такъв апарат. От 2006 г. тя живее с това рядко белодробно заболяване.

"Вече седемнадесет години моят ежедневен спътник е кислородният концентратор“, казва тя.

Споделя, че единственото спасение за нея е кислородната терапия, която подпомага и дава тонус, за да продължи деня. Понякога е трудно да се обслужваш сам, защото умората стига до такава степен, предизвикана от недостига на кислород.

Всеки един пациент като Милена Нанева използва кислороден концентратор, който е предназначен за домашна употреба. Но за да продължат да бъдат активни, някои пациенти използват и мобилни апарати.

През ръцете на Милена за дългия 17-годишен период са минали четири кислородни концентратора. 

"Искам хората, които са в комисиите за реимбурсиране на кислородните апарати, да помислят за болните хора. Да помислят как те страдат и да си дадат сметка, че са нелепи изказвания от сорта, че някой може да почине, когато някой използва кислороден концентратор в домашни условия", посочва Милена Нанева.

Тя допълва, че с инвалидните пенсии, които получават пациентите с редки белодробни заболявания, е непосилно да се осигури кислороден концентратор или т.нар. "наш въздух".

Чуйте целия разговор с Милена Нанева в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15