Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихомир Тачев

Защо са важни крачките от хобито към бизнеса?

Най-добрият млад фермер за 2022 г. е пчелар от село Асеновец

Снимка: личен архив

Тихомир Тачев е носител на отличието Млад фермер за 2022 г. на фондация "Еврика“. Той на 25 години и е земеделски производител. В момента се грижи за над 270 кошера в село Асеновец, община Нова Загора. Бакалавър е по "Бизнес икономика“ в Тракийски университет – Стара Загора. Наследява занаята от дядо си. Започва като хоби със 7 пчелни семейства, като полага големи усилия да изучава задълбочено пчеларството като наука. С бавни крачки бройките на пчелните семейства започват да растат през годините на 27 през втората, 40 през третата, 65 – четвъртата и досега, когато са вече 270, разположени на два пчелина.

В "Нашият ден“ Тихомир Тачев споделя, че дава пример на младите и работливи хора, които могат постепенно да създадат свой бизнес, своя ниша, която да им изкарва прехраната и това да ги задържи в България.

"Започнах да се занимавам с пчелите още преди университета. В гимназията учех в профилирана паралелка, в която изучавахме икономика. Още преди това аз вече бях започнал с пчеларството. Не съм го свързвал с ученето, но в по-напреднал етап то ми помогна да си променя мисленето и по този начин да го съчетая с пчеларството“, казва той.

Тихомир споделя, че добива няколко вида мед. Първият мед, който събират пчелите, е от рапица и него продава изцяло на едро. Следващият вид мед, който добива, е като премести пчелите на акация, защото практикува подвижно пчеларство. От акацията пчелите събират почти прозрачен мед, който има много лек вкус и няма аромат. Прави мед и от липа. За разлика от акацията, липата е много по-тъмна с червеникаво-кехлибарен цвят, с много силен аромат. Добива мед и от слънчоглед.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55