Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

За свободния дух на пътешественика - фотограф Иван Панкев

Пътуването е в основата на откритията и промените

Иван Панкев
Снимка: Личен архив - ФБ

Пътуването е в основата на откритията и промените, както и възможността човечеството да продължава да съществува. През половината от Земното кълбо в търсене на българските върхове или как това се получава – в "Terra култура" споделя пътешественикът и фотограф Иван Панкев.

Мечтае някой ден да стигне до Антарктика и да изкачи някой "български връх“ там.

"Много обичам да пътувам. Направих няколко дълги пътешествия. Изкачвах там, където съм бил по разни върхове, включително най-високите на Мароко, Ливан и Армения. Но винаги българските планини са ми били най на сърце“, казва Иван Панкев.

Споделя, че колкото и да пътува в чужбина, толкова повече харесва България и когато се върне тук, не спира да пътува тук. Не казва, че родината ни е най-красивата страна на света, но на сравнително малка площ толкова природна красота другаде не е виждал.

Как българинът се отнася към планината?

"Масовият туризъм се фокусира около няколко места. Това са Мусала и Седемте рилски езера и така другата част от природата остава по-запазена, което има предимства", допълва той.

Човешкото влияние остава винаги своя отпечатък, а и планината допуска до себе си по своеобразен начин. Нека онези, които са избрали планината, да проучат къде все пак отиват и дали нямам лавинна опасност.

"През лятото стават повече инциденти в планината, тъй като хората тръгват по-спокойни и по-неподготвени. И през лятото инцидентите са доста сериозни", твърди Иван Панкев.
Иван Панкев

Той допълва, че доста време е бил концентриран върху планинските първенци. Едва преди пет шест години осъзнава, че всички планини имат своите красоти.

Първата книга пътешественика е озаглавена "Планините на България“. В нея Иван Панкев събира преживявания от изкачването на най-високите върхове на всички 42 планини в България. А във втората му книга  “България нашир и длъж“ той разказва за пленителни зимни пейзажи, избухнали в златна есен гори, дълбоки каньони, скални отвеси, цъфнали овошки и окъпани в слънце и море плажове.

Любимите дестинации на Иван Панкев са Южна Америка, която той обикаля цели 9 месеца. Прекарва 6 месеца в Азия и два месеца в Нова Зеландия. Странното е, че почти не познава Западна Европа и Северна Америка. Привличат го екзотичните и непопулярни дестинации. Едно от любимите му места е Грузия. Впечатлен е от гостоприемството на хората в Иран.

За вдъхновяващите дестинации, които Иван Панев среща, и коя е най-интересната сред тях – чуйте в звуковия файл.

Снимки – личен архив ФБ
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52