Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издадоха "Баяне, баячки, баяния" с лечебни текстове

"Баяне, баячки, баяния" е нова книга на Гинка Димкова, специалист в областта на българския фолклор и дългогодишен преподавател в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".

Научно-популярното четиво е създадено на базата на написан преди повече от 20 години хабилитационен труд, резултат от наблюдения и анализ на около 1200 заклинателни лечебни текста. Огромен масив, натрупан от многогодишно системно събиране на материали чрез личен контакт на автора с баячки от цялата страна, а също и при ежегодни студентски теренни летни фолклорни експедиции в България и Бесарабия (1989 г.), от почти всички български сборници и периодични издания, от ръкописни дипломни работи на студенти и дипломанти при акад. Стоян Романски и проф. Цветана Романска.

Материали от 197 селища от всички региони на страната ни. Върху различните области на българската народна култура има десетки публикации и трудове. Изследвания на фолклористи, етнографи, изкуствоведи, литературоведи. Посветените на народната магия и свързаните с нея магически вярвания обаче са малобройни, макар в традиционната ни култура вярата да е силна и широко разпространена. Като фолклорен жанр баянията, със своето словесно вълшебство, придружено със заклинателно действие, са най-малко проучени и обяснени, въпреки че за тяхната лечебна сила са оставени многобройни свидетелства още от епохата на Българското възраждане.

Книгата "Баяне, баячки, баяния" дава представа за това, че народните лечители са своеобразно съсловие, съхранило през вековете лечебно-магична практика, необходима на хората. Предава авторовите виждания за отговор на един от важните въпроси – как помага и лекува баенето и каква е силата на думите и заклинателните им обредни действия.

Баенето и баянията са привлекли вниманието и събудили интереса на Гинка Димкова още от детските ѝ години, от нейната баба по майчина линия, която била прочута баячка и лекувала с вещина редица заболявания. Както авторът споделя, когато баба Русана остарява, спира да лекува, но предава магическите си умения на своята внучка.

Вече като преподавател в университета, Гинка Димкова се фокусира върху изследване на баенето и баянията. Започва многогодишно издирване, и срещи с баячки от цяла България, за да напише своя хабилитационен труд.

Гинка Димкова представи в "Артефир" книгата си "Баяне, баячки, баяния". Чуйте звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23