Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издадоха "Баяне, баячки, баяния" с лечебни текстове

"Баяне, баячки, баяния" е нова книга на Гинка Димкова, специалист в областта на българския фолклор и дългогодишен преподавател в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".

Научно-популярното четиво е създадено на базата на написан преди повече от 20 години хабилитационен труд, резултат от наблюдения и анализ на около 1200 заклинателни лечебни текста. Огромен масив, натрупан от многогодишно системно събиране на материали чрез личен контакт на автора с баячки от цялата страна, а също и при ежегодни студентски теренни летни фолклорни експедиции в България и Бесарабия (1989 г.), от почти всички български сборници и периодични издания, от ръкописни дипломни работи на студенти и дипломанти при акад. Стоян Романски и проф. Цветана Романска.

Материали от 197 селища от всички региони на страната ни. Върху различните области на българската народна култура има десетки публикации и трудове. Изследвания на фолклористи, етнографи, изкуствоведи, литературоведи. Посветените на народната магия и свързаните с нея магически вярвания обаче са малобройни, макар в традиционната ни култура вярата да е силна и широко разпространена. Като фолклорен жанр баянията, със своето словесно вълшебство, придружено със заклинателно действие, са най-малко проучени и обяснени, въпреки че за тяхната лечебна сила са оставени многобройни свидетелства още от епохата на Българското възраждане.

Книгата "Баяне, баячки, баяния" дава представа за това, че народните лечители са своеобразно съсловие, съхранило през вековете лечебно-магична практика, необходима на хората. Предава авторовите виждания за отговор на един от важните въпроси – как помага и лекува баенето и каква е силата на думите и заклинателните им обредни действия.

Баенето и баянията са привлекли вниманието и събудили интереса на Гинка Димкова още от детските ѝ години, от нейната баба по майчина линия, която била прочута баячка и лекувала с вещина редица заболявания. Както авторът споделя, когато баба Русана остарява, спира да лекува, но предава магическите си умения на своята внучка.

Вече като преподавател в университета, Гинка Димкова се фокусира върху изследване на баенето и баянията. Започва многогодишно издирване, и срещи с баячки от цяла България, за да напише своя хабилитационен труд.

Гинка Димкова представи в "Артефир" книгата си "Баяне, баячки, баяния". Чуйте звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03