Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин представиха документална книга-албум "Видин – пристанище на история"

Документалната книга-албум "Видин – пристанище на история" бе представена във Видин. В препълнената зала на Конферентния център на Областната администрация в дунавския град книгата бе представена от нейния автор видинския журналист Соня Мачорска.

Книгата проследява в документи, карти и снимки многовековната история на видинските пристанища, разказва непознати и малко известни факти, свързани с река Дунав, проследява развитието на портовете от античността, през Средновековието, през XV-XX век и до наши дни. Специално място в нея е отделено на връзката между пристанищата на Видин и укрепителната система на града и нейните капии (входни порти).

Интересен и завладяващ е и разказът за известните видински търговци и видни личности, които са стъпили на българския дунавски бряг на видинското пристанище през вековете.

Соня Мачорска е журналист от Видин и прекарва по-голямата част от времето си в града, но е пробвала да живее в различни държави като Унгария, Испания, Хърватия и Южна Африка. Тя е човек, който има поглед от различни гледни точки върху място, за което в последно време се говори с тъга – Северозапада. Тя е журналистка и автор на книгата “Видин пристанище на история“.

“Не мисля, че лицата на хората в Северозапада са тъжни. Това, че в момента няма много работа или има такава, която не е добре платена, е друг въпрос. В миналото хората винаги са намирали начин за оцеляване, когато няма работа. В момента българите заминават за чужбина и работят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

В тази книга се опитах да събера информация и артефакти за около 20 века, период, в който никога не беше писано за нашите пристанища. Оказва се, че не е било една, а са били няколко. Дълго търсих тази история и факти, работила съм върху книгата четири години. Има много интересни неща още в III в. пр.н.е., когато келтите построяват тук селище, наречено Дунония. Продължава се през османския период ХIV – ХIX в., когато се построява крепостната система и известната крепост Баба Вида, която е останала в онзи период“.


Най-любопитното в книгата…

Капиите откъм Дунав например са били специализирани пристанища. Имало е и корабостроителница. Друго интересно нещо е, че в една от поемите на Иван Вазов пише за Видин и за най-хубавата къща, която имала 99 прозореца“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55