Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Йоргова

Защо Европейският съвет по иновациите подкрепя революционните технологии?

Иновации
Снимка: @pixabay

На 16 февруари 2023 г. в София Тех Парк ще се проведе информационен ден на  Европейския съвет по иновации.  Целта е да се подкрепят новаторски и високо перспективни технологии и иновации, които имат потенциала да променят качествено пазара и да ускорят прехода към по-устойчива икономика. Стратегическата му рамка обхваща всички етапи от реализацията на дадена технология, продукт, услуга или модел – от научноизследователска и развойна дейност през валидация и демонстрация в подходяща среда до мерки за успешно стъпване на пазара, комерсиализация и постигане на пълномащабност.

"Европейският съвет за иновации е създаден по програма "Хоризонт Европа" с огромен ресурс  над 10 млрд. и финансирането в този съвет е организирано, чрез няколко инструмента“.

Това казва в интервю за БНР Цветелина Йоргова, национално контактно лице на Европейския съвет по иновации.

Финансовата подкрепа се предоставя чрез 3 основни, взаимосвързани и допълващи се инструмента. Първият е "инструмент изследвач“, който подпомага мултидисциплинарните екипи при извършване на визионерски научни изследвания, които ще доведат до технологичен пробив или имат такъв потенциал.

Вторият инструмент е "инструмент преход“. Акцентът тук е да се финансират потенциални технологии, концепции, които да бъдат доказани от изследователите, вече спечелили проект по "инструмента изследвач“. 

Третият инструмент е  "ускорител" – подкрепя високорискови и проекти с висок потенциал, които развиват новаторски технологии и многообещаващи иновации.  

Всеки един по веригата може да намери своето място, ако реши да участва в  информационния ден на Европейския съвет по иновации.

Тази година се акцентирана на компании, свързани с "дълбоките технологии". Това са компании, които работят в областта на изкуствения интелект, съхранение на енергията, квантови технологии, полупроводници и т.н.

България е една от страните, най-малко възползвали се от възможностите, който предоставя програмата "Хоризонт Европа" на ЕС.

"Трябва да се отделя повече време и да се влагат повече ресурси в това да сме конкурентни. Нашите млади таланти и изследователи трябва да се подкрепят“, допълва Цветелина Йоргова

Чуйте целия разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55