Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едвин Сугарев създаде подкаста "24 февруари"

Едвин Сугарев
Снимка: БГНЕС

Самото заглавие на този подкаст подсеща, че в него ще става дума за войната в Украйна и позицията, която заема нашата страна. Тези разговори, които са далеч повече от обикновени интервюта, ще бъдат със съвременни български писатели от различни поколения и ще разкриват мнението им за войната и как страната ни реагира на нея. 

"Всяка емисия ще включва един или двама събеседници, които развиват своите гледни точки за моралните, психологически и исторически аспекти на този най-драматичен конфликт в Европа и света през започналото ново хилядолетие", казва Едвин Сугарев. Той ще модерира този общ "диалог на писателското съсловие" – всеки от по един час. 

В тези разговори ще се разкрие и как войната влияе на всеки един от авторите, на мисленето им за добро и зло, за моралните критерии, за ориентирането им в ситуацията и техния усет за история, разбира се, свързано и с творчеството им. Тези своеобразни анкети ще бъдат публикувани в електронно издание заедно с аналитичен послеслов от Едвин Сугарев.

Тази война е "основният политически, социален и нравствен срив в съвременния свят, – казва Едвин Сугарев и обръща внимание върху това, че "през 21 век се води пълномащабна и безогледна война в центъра на Европа", че "от страна на агресора са драматично пренебрегнати и погазени всички правила на съвременния цивилизован свят." Затова е важно днес да се чуе гласът на писателите. 

Първият разговор с писателката Теодора Димова вече е качен в YouTube и сайта svobodata.com, като общо епизодите ще са 12 – по един всеки месец до края на годината.

Чуйте Едвин Сугарев.

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05