Предстои да бъдат направени промени в Закона за професионалното образование, във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Част от утвърдените вече концептуални предложения за промени са насочени към валидиране на професионални знания, умения и компетенции, входящо и изходящо образователно и квалификационно равнище за придобиване на професионална квалификация за лица, навършили 16 години, намаляване броя на рамковите програми, изменения в държавните образователни стандарти, въвеждане на система за проследяване на реализацията на завършилите професионално образование и обучение.
Подготвя се и актуализация на списъците със защитени специалности и на списъците с недостиг на специалисти по професии на всеки три години, както и оптимизиране на критериите за определянето им.
Пламен Панчев, изпълнителен директор на “Тракия икономическа зона“, обясни в “Нашият ден“ какво налагат исканите промени:
“Хората от моето поколение получавахме образование, с което добивахме професия, в момента това не е така, днешните потребности са различни“, казва той.
Според него бизнесът има нужда от същото, но това касае всички видове бизнес:
“Сякаш най-големият глад е към средните специалисти, които някогашните професионални училища произвеждаха. Когато отиваха в производството, те имаха сериозни познания и много лесно намираха своята реализация."
По думите му тези училища съществуват и в момента, но това са едни непривлекателни училища. “Ние искаме да променим това, да ги направим привлекателни за младите хора. Да убедим родителите, че добивайки професионални умения, техните деца ще имат добра реализация“, казва той.
Панчев подчертава още, че сега, когато имаме съвременна индустрия и има нуждата от тези кадри, трябва да намерим адекватното решение в областта на образованието.
“Имаме млади хора, които завършват средно образование, без да получат професия, опитват някаква реализация, ако тя е успешна, е добре, но немалко от тях, благодарение на липсата на квалификация, не могат да намерят реализация и след години лутане отново стигат до производствените предприятия, когато тепърва трябва да добият тази квалификация. Получава се загуба от няколко години“, коментира Панчев.
Състоянието на някои от тези училища обаче не предразполагат да се увеличи приемът там. Според него е необходимо да се подобри материалната им база, а едно от решенията е в решаване на въпроса с общежитията, за да може процесът да е непрекъсваем
В интервю за БНР той сподели, че в момента се подготвя среща между бизнеса и Министерство на образованието, което подготвя промените. Той се надява на тази среща бизнесът много ясно да каже предложенията, които има и които иска да намерят място в закона.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg