"Паяци" е името на документален спектакъл, който ще бъде представен на сцената на "Топлоцентрала" на 16 февруари. Спектакълът работи с напълно автентични истории, композирани от интервюта, проведени с лишени от свобода в Централния софийски затвор. Екипът задава редица въпроси към затворниците, сред които "Как се е стекъл животът им, за да стигнат дотук? Как понасят загубата на свободата? Вярват ли, че могат да се интегрират в обществото след изтичане на присъдата им и как смятат да продължат живота си оттук нататък?", разказва режисьорът Неда Соколовска:
"В опита ми с всички тези маргинализирани групи обикновено най-интересни истории излизат от хората, които не искат първоначално да говорят и просто казват – "Нямам какво да кажа", защото историята им е много болезнена или пък защото се страхуват да говорят. Самите актьори не играят образите, те ги предават чисто и автентично, през цялото време в рамките на представлението и репетициите актьорите чуват в слушалка тези истории от интервютата и те стават автентичния глас на хората, с които сме говорили."
"Паяци" работи с една много уязвима тема, но Неда Соколовска има опит с документалния театър. Представлението е част от трилогия, останалите две части са "Нощни пеперуди" и "Божи кравички", които се обръща към други най-стигматизираните социални групи – проститутки и представители на монашеството.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg