Късно вечерта този вторник Министерството на иновациите и растежа (МИР) отвори процедура за кандидатстване на фирми за изграждане на ВЕИ инсталации, батерии за локално съхранение на енергия.
Процедурата е третата отворена от Министерство на иновациите и растежа за кандидатстване по Плана за възстановяване и устойчивост.
Общият бюджет на мярката е 200 млн. лева, като по нея фирмите могат да получат от 75 хил. до 1 млн. лева безвъзмездна помощ.
“Крайният срок за подаване на проектните предложения към нас е 15-и май, като процедурата за кандидатстване е изцяло електронна. Процедурата е достъпна и отворена за широк кръг предприятия от различни сектори в четири категории: микро, малки, средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация, както и дружества със средна пазарна капитализация. Това са предприятия, които имат до 499 или до 3000 служители. По този начин сме разширили максимално обсега на процедурата. В действителност очакваме голям интерес. “, казва в “Нашият ден“ Калин Маринов, зам.-директор на Главна дирекция “Европейски фондове“ за конкурентно способност.
“Енергията, която ще се произвежда от инсталациите, които ще бъдат подкрепени по тази процедура и изграждането им, са изцяло за собствени нужди на съответното предприятие“, подчертава той.
Кои са секторите, допустими за участие в процедурата – чуйте в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg