Новаторска клетъчна терапия, която дава висок положителен резултат при лимфобластна левкемия, ще бъде приложена на 11-годишното дете, което миналата седмица бе транспортирано с военен самолет до Детската онкохематология в словенската столица Любляна.
"Имаме директна връзка с екипа от колеги там, има и български колега на място. Това, което знаем, че вече са влезли в плана за изпълнение на тази нова терапия. Тя изисква време и специална подготовка, както и известно изчакване от технологична гледна точка, защото се обработват неговите клетки по уникален начин, който ние не можем да осъществим в България."
Заявява в интервю за БНР проф. Добрин Константинов, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология към болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Той допълва, че това е методика, която се концентрира във високотехнологично оборудвани центрове и до този тип лечение се стига доста рядко и при много строги медицински показания. В случая за нашия пациент имахме точно такива показания и затова се наложи тази малко сложна организация, но за щастие успешна на този етап.
Близо 90% от децата могат да преминат със стандартно лечение и съответно да бъдат излекувани, обяснява проф. Константинов. Терапията, на която ще бъде подложен малкият пациент в Любляна, е свързана с промяна в генетичната програма на лимфоцитите и в поведението им при връщането в тялото на човек. Този новаторски метод може да се окаже ключът за на лечението на този вид левкемия в близко бъдеще.
Посланието
"Българите да имат доверие в нашата медицина и възможност, защото самите ние се стремим да се приравним с най-напредналите и в годините доказахме, че можем да извършваме основната дейност и наистина да бъдем в помощ на нашите пациенти“, казва проф. д-р Константинов.
Чуйте повече в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg