Съвременният художник Георги Ружев, който умело смесва различни медии по свой бунтарски и автентичен начин, отново провокира с изложба в галерия Doza.
Нейното заглавие е "DARK ROOTS-NEW OUTLETS. THE ALTERNATION OF COMICS". Открива се на 23 февруари и може да бъде разгледана до 14 март в столичната галерия.
Артистът споделя: "Действителността създава ужасите. Силите на разложението всяват разложение. Тъмните сили обичат големите интелекти. Злото е вкоренено в доброто, защото е най-малкото от ужасите, които могат да се срещнат."
В постоянно променящата се реакция към социалната травма и готиката, и комиксите се занимават с изключения Друг. Интелектуално маргинализирани, смятани за литературен боклук, между тях се заражда сложна връзка; връзка, която разглежда съвременната култура, нейните ценностни ориентири, пропагандата в средствата за масова информация, предлагайки стилово изобилие, разкрепостени перспективи и най-важното – автентичност.
Изложбата се явява един вид възхвала на комиксовото изкуство.
Георги Ружев е едно от най-запомнящите се имена в съвременното изкуство у нас. Роден е през 1964 г., той смесва инсталация, пърформанс, авторска музика, анимация, включително 3D, 16-милиметрови филми, холограми, широкоформатни принтове и светлинен дизайн, за да преобрази различни възприятия и да им даде нов неподозиран живот и внушения.
Любопитно за Ружев е, че е участник в анархистките и пънк движения по време на обществените митинги и шествия през 90-те. Знаково е участието му в Третото Истанбулско биенале (1992) заедно с Любен Костов и Недко Солаков по предложение на Лъчезар Бояджиев и Яра Бубнова като асистент-куратор. Една от работите, които представя там, е негов портрет, където увива дългата си коса около лицето подобно на маска. Въпросният автопортрет онагледява манифеста на немските анархисти по въпросите на Източна Европа, 1991.
Повече за изложбата можете да научите от самия Георги Ружев и галеристката на Doza Милена Едвиг.
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg