Фондът на фондовете е структура за целево разпределение на публични средства чрез специализирана схеми за финансиране, която работи с посредници. Какви финансови инструменти ще използва държавната структура, която трябва да разпредели над 1.26 млрд. лв. за фондове и обезпечения по заеми за българския бизнес?
"Фондът на фондовете е структура, която изпълнява политики на българската държава, както и на ЕС, под формата на финансиране на по-слабите участници в икономиката на страната. Тези, които нямат достъп до конвенционалното банково финансиране."
Това заявява в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.
Инструментите, които предлага фондът, са дългови и дялови. Те са изключително подходящи за компании с по-рисков профил и изчерпат потенциал за банково кредитиране. С дълговите инструменти се покрива голяма част от риска, който банката поема, и по този начин кредитира по-смело тези компании. Дяловите инструменти предоставят възможност чрез нашите посредници – фонд мениджърите, да се инвестира директно в дял от компанията.
"На практика от едната страна стои някой, който може да предложи голям експоненциален потенциал за растеж, т.е. предприемачи с идеи, които биха могли да доведат на много голямо нарастване на приходите, както и експанзия отвъд границите на България, и за целта е необходимо финансиране, за което на другата страна е нужно да има достатъчно рисков апетит, т.е. предоставящата финансиране страна трябва да е в позиция да поеме високия риск в замяна на високия потенциал“, казва Лазар Петров, директор управление "Финансови инструменти и оперативни програми“ във Фондът на фондовете.
Много пъстра е палитрата от компании, които са потенциални крайни получатели, като стартъпи, микрокомпании, които имат нужда от стартиращи бизнеси, както и социални предприемачи, които искат да получат някаква допълнителна ликвидна инжекция или просто да стартират бизнеса си. Те могат да ползват неразпределения финансово ресурс на Фонда от първия програмен период от 2014 до 2020 г. до края на тази календарна година, както и от втория програмен период от 2021 до 2027 година.
На разположение на компаниите са 150 млн. лева, които са дялови инструменти и те покриват целия жизнен цикъл на компанията.
Още 65 млн. са на разположение за млаките и средните предприятия, които могат да получат под формата на кредити с доста дълъг гратисен период и преференциална лихва и 7-годишен срок за погасяване по програмата “Възстановяване“.
До момента Фондът на фондовете е финансирал близо 2700 проекта. Зад това стоят дялови инвестиции в над 200 иновативни стартъпа, близо 700 микрокредита за малък бизнес и социални предприятия, почти 500 хил. лв. кредитно финансиране за регионални и общински проекти, 540 млн. лева за 1300 малки и средни предприятия за преодоляване на последствията от COVID-19 пандемията.
В новият програмен период Фондът на фондовете ще разпредели близо 1,26 млрд. лв. Ресурсът ще бъде използван активно в подкрепа на предприемаческата екосистема и малките и средни предприятия в страната.
Основните приоритети на Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията са „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. С ресурса по програмата ще бъде подпомогнато постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика посредством разнообразно портфолио от финансови продукти, насочени към сферата на иновациите; цифровизацията и принос към въвеждане на етапите на Индустрия 4.0; повишаване на конкурентоспособността на предприятията; подкрепа за модернизиране на семейните предприятия, както и такива в областта на творческите индустрии; стимулиране на мерки за енергийна ефективност и изграждане на капацитет за енергия от възобновяеми източници в съответствие с целите на кръговата икономика.
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..
Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg