В новата си книга "Ромските жени на Холокоста" проф. д-р Христо Кючуков разказва историите на 20 ромски жени от различни европейски държави, които са спасявали еврейски и ромски деца по времето на Втората световна война.
"Книгата е сбор от биографии на жени от различни европейски държави, които по време на Втората световна война са спасявали роми и евреи от концентрационните лагери“, казва в "Нашият ден“ проф. д-р Христо Кючуков.
Книгата е ценна с това, че съдържа анализ на поведението на ромската жена по време на войната и какъв е нейният принос за подпомагане и спасяване на човешки животи. Ромката е представена като героиня и спасителка, хуманна и човечна, рискувайки собствения си живот.
Една от историите е на Алфреда Марковска от Полша. Тя успява да спаси 50 ромски и еврейски деца. Едва 16-годишна, тя е работила на жп гара, през която се минавали влаковете, пътуващи към Аушвиц. Когато влаковете, пълни с хора, са престоявали през нощта на тази гара, тя е обикаляла вагоните и е търсила малки бебета и деца, които е можела да спаси.
Книгата ще оживее и в театрално представление под режисурата на ромската актриса Наталия Цекова. А монолозите са дело на Мария Касимова - Моасе.
Чуйте повече в звуковия файл.Снимка – Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе"
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg