Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фаготистът Георги Шашиков и неговото "Прекрасно приятелство" с музиката

Снимка: личен архив

Георги Шашиков е от музикантите, които са малко познати у нас, но добре развили се в чужбина. След като учи фагот в Музикалното училище в София, а след това за кратко и в Музикалната академия "Панчо Владигеров", е приет във Ваймарския музикален университет"Ференц Лист", Германия, където става ученик на проф. Георг Ключ. Професорът се мести в Музикалния университет в Кьолн, а с него и Георги. През 2006 година фаготистът печели прослушване за Филхармоничния оркестър на Нагоя, Япония, където свири като първи фагот. И така вече 17 години.

За това време е бил част и от много други оркестри, финалист на международния конкурс в Байройт, лауреат на различни японски музикални форуми. През 2021 година излиза първият му албум, "Странна връзка", а през следващата – вторият със заглавие "Прекрасно приятелство".

Пътят си в музиката Георги Шашиков определя като съдба, а самата музика – като начин да общува с другите без думи. И ако първият му албум разказва за емоционалната му и почти необяснима връзка с фагота, то вторият, който представя в "Артефир", говори повече за отношенията му с колегите, с които създават общо звучене.

Повече за "Прекрасното приятелство" на Георги Шашиков чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"THE BIG ROCK SHOW" на GEOFF TATE идва в София

По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..

публикувано на 12.11.24 в 09:12

Александра Карастоянова-Херментин с награда от Залцбургското общество за цялостно творчество

Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..

публикувано на 12.11.24 в 08:00

Любомир Денев-син: Идеята ми е да представя рядко изпълнявани български творби

Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..

публикувано на 11.11.24 в 08:00

Нова постановка на най-красивата и лирична опера на Леош Яначек – "Катя Кабанова" в Лиеж

"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..

публикувано на 10.11.24 в 09:05

"Момичето от Запад" в Националната опера на Лион

Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..

публикувано на 09.11.24 в 07:55