Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Максим Бенвенисти: 10 март е ден на памет и за помен

„Паметник на спасението” - София
Снимка: registersofia.bg

През 1935 г. в Нюрнберг са гласувани закони, наречени Нюрнбергските расови закони. Единият е Закона за гражданството в Райха, според който – "гражданин на Германия е само този, който има германска или родствена кръв (скандинавските народи) и само той притежава човешки и политически права". Вторият е Закона за защита на германската кръв и германската чест. Според него пък – "Браковете, както и извънбрачните връзки между евреи и германски граждани или индивиди със сродна кръв, се забраняват!". Това отприщва поредната вълна на гонения и изтребления срещу еврейския народ. Скоро след това в България правителството на Богдан Филов внася, а Народното събрание приема Закон за защита на нацията, който е предназначен за решаване на т.нар. еврейски въпрос. Какво се случва след това у нас и по света и защо трябва да го помним и да не забравяме дадените жертви – чуйте разговора с д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом".


Не всички от преките виновниците за Холокоста са понесли отговорността за престъпните си действия. Но се правят опити за пренаписване на историята. "Опитите да се възхвалява онова време на нацизма ... трябва да подлежат на най-сериозна санкция" казва д-р Бенвенисти.


Хората, преживели Холокоста в лагерите на смъртта стават все по-малко и по-малко. Но спомените им за преживения ужас , благодарение на технологиите, остават. Така се случи и с Жужана Сергеенко – унгарска еврейка, чиито разказ пазим в архива на предаването. Чуйте го:

Преди 10 години пред БНР д-р Бенвенисти каза "...нациите не са научили урока си от преди 70 години. Идват поколения, за които момчетата с пречупени кръстове стават привлекателни, изваждайки от нацизма определени идеи. Нацизмът се възражда, даже и в България.". А днес – 10 години по-късно, добавя – "Не се отричам от нито една дума!" Чуйте как продължава и как коментира запазените в архива спомени на Жужана Сергеенко.

Когато в "Познати и непознати" говорим за Холокоста, често започваме и завършваме с думите "Никога вече!" Но според д-р Бенвенисти "Това не е достатъчно. Не е достатъчно и да кажем "Ние помним! Необходимо е и да действаме! Силата на човека е в действието!"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00