80-ата годишнина от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. За покаянието и спасението. За тези, които не оцеляха, и за другите, които оживяха и помнят, както и за ролята на Екзарх Стефан I в политическите борби за отмяната на депортацията в "Теrra Култура“ коментира доц. д-р Тодор Чобанов, историк, археолог и университетски преподавател.
"Преди 80 лета България е въвлечена в един много страшен водовъртеж. Неслучайно Втората световна война и Холокоста, като част от нея са определяни от световната историческа наука като най-мрачния епизод от човешката история. Това е така, защото по броя загинали хора и по щетите, нанесени на цивилизацията, няма друго такова събитие, дори касапницата на Първата световна война бледнее пред това, което се случва във Втората световна война“, казва доц. Чобанов.
Холокостът представлява единствен по рода си случай, в който голяма индустриална държава, определяна от историята като една от Великите сили, се заема да изтреби един цял народ.
Доц. Чобанов допълва, че България е по-особен случай. Въпреки квалификацията, която получаваме от някои колеги да сме "своенравен съюзник на Третия райх“. Така се нарича един много интересен сборник с документи "България все пак танцува с дявола“. Не бива да се забравя, че ние сме съюзник на нацистка Германия.
"Българският народ, неговите водачи, общественици, огромната прогресивна част от населението застават зад българските евреи и те са спасени", посочва историкът.
Но същевременно в България съществуват, макар и малобройно течение на организации, които имат нацистки характер, които са откровени и неприкрити, явни почитатели на Хитлер и нацизма. И за наш срам е създадена организация, наречена "Комисарство по еврейските въпроси“, която да прилага репресивни към еврейството в България мерки."
Според доц. д-р Тодор Чобанов депортация на 20 000 човешки същества, 8000-9000 от които са български граждани от т.нар. "стари предели на Царството" от градове като Пловдив, Кюстендил, са хора, които несъмнено, ако не бяха решителните действия на българските общественици и Българската православна църква, също щяха да последват съдбата на евреите от Беломорска Тракия и Македония.От гледна точка на днешните българи, трябва да се каже, че техните дядовци са дали един урок по моралност на цяла Европа.
"Съветският съюз прибира значителна част от архивите, които касаят войната и непосредствени събития преди нея. И до днес сме на тъмно по ключови въпроси и имаме ограничен прозорец към едни или други действия на българската власт тогава“, посочва доц. Чобанов.
Българската православна църква си позволява да наставлява светската власт.
Владиците и църквата оказват пряко влияние върху Двореца и правителството. Това е актът на спасението и специално Екзарх Стефан I трябва да бъде почитан и уважаван, защото действията му са безпрецедентни за цяла Европа.
Екзарх Стефан I и Димитър Пешев пречупват, това, което се случва като тенденция и успяват да спрат "танца с дявола“, и благодарение на тяхната огромна активност правителството се разколебава и спира депортациите. И в крайна сметка възтържествува доброто – поне за българските евреи.
Целия разговор с доц. д-р Тодор Чобанов можете да чуете в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg