Кои са темите на деня на Силвия Недкова, редактор в онлайн изданието за култура "Площад Славейков“ – зона, свободна от чалга, както то само заявява себе си.
“Надявам се това да е зона, свободна от предразсъдъци. Това е голямото мислене, което ни чака и което трябва да постигнем, това, което мисля, че е един от най-големите проблеми на България в момента.
Живеем в две Българии едновременно, които се мразят. Това се опитваме да преодолеем ние в “Площад Славейков“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.
Кои теми не трябва да пропускаме?
“Не трябва да пропускаме именно темите за единството на нацията. Ние, като народ, трябва да намерим единството си. Стремим се също да кажем с изданието, че културата е важна, че културата изгражда, така че културата винаги е най-голямата тема“, казва още тя и акцентира:
“Всички ние отказваме да се освободим от предварителните си убеждения, отказваме да чуем другия, да помислим като него. Липсва ни емпатия като общество."
Според нея липсата на истина е това, което ни прави крайни и неподатливи на мислене, прави ни мразещи дори:
“Страх ме е, че разделението в обществото, което виждам, е нерешимо в рамките на едно поколение."
“Ние живеем, избираме, мислим с емоциите си. Не знам кога се случи това, защото българинът винаги е бил разумен човек и това е една от характеристиките на българското, която винаги е била много ценна. Страхувам се, че вина да загубим това и имат и външни сили. Този непрекъснат натиск да приемем някаква чужда гледна точка“, казва тя пред БНР и посочва:
“Пишем за мълчаливите четящи. Тези, които четат и мислят, те ще чуят това, което се опитваме да им кажем. Те са една голяма част от българското общество."
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg