Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Любомир Киров:

Защо специализацията по обща медицина е най-трудна?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Учебните програми за придобиване на специалност в сферата на здравеопазването да се утвърждават от ректорите на висшите училища, а не както до момента – от министъра на здравеопазването. Това предвиждат промените в Наредбата за придобиване на специализация в страната, става ясно от наскоро публикувания за обществено обсъждане проект от Министерството на здравеопазването. Съгласно тях здравният министър ще утвърждава единни държавни изисквания за всяка специалност.

Професията на личните лекари продължава да не е особено привлекателна за младите медици. Необходимо е да се подобряват условията на работа, финансирането, както и възможностите за кариерно развитие.

"Проблем е зачисляването за специализация и информацията за свободни места и къде има обучителни практики. Защото в общата медицина специализацията протича на две места. Едно в т.нар. "акредитирани обучителни практики", това са работещи практики на общопрактикуващи лекари. И другата част съответните акредитирани болнични лечебни заведения, които са под егидата на някои от медицинските университети в страната."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Любомир Киров, председател  на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) .

Той допълва, че няма нужда два пъти годишно да се зачисляват желаещи за специализация. Считаме, че може да бъдат зачислявани във всеки един момент, когато се появят желаещи.

От съсловната организация предлагат специализацията по обща медицина да бъде разписана в отделна глава в тази Наредба или както е било в миналото, в отделен документ, защото спецификата на провеждането е много по-различна от другите медицински специалности.

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45