Многобройните книги, статии, сайтове и социални форуми, посветени на съвременното родителство и най-вече на майчинството, освен че могат да докарат пристъпи на чувство за вина у простосмъртните, свидетелстват за особеното обществено внимание към ролята на майката за цялостното оформяне и изграждане на младата личност и залог за щастливото бъдеще на човечеството.
На този фон особено интересно е да се опитаме да си представим какъв е бил идеалът за майка през далечното загадъчно Средновековие. Както можем да се досетим, достигналите до нас текстове са твърде пестеливи по отношение на майчинството и детството.
Един специфичен набор от текстове обаче хвърля известна светлина върху реалността и опитите тя да бъде регулирана. Става въпрос за така наречените „пенитенциали“ или канонично-правни сборници, в които са описани греховете на хората и изкупленията, чрез които те да се поправят. Друг източник са апокрифните съчинения, които допълват библейския разказ с подробни и вълнуващи за средновековния човек истории.
Доц. Десислава Найденова от Кирило-Методиевския научен център при БАН изследва средновековната славянска правна литература, в която се изреждат тежки грехове, свързани с майчинството, като пиенето на отвари за предотвратяване на бременността или помятане, отбиване на кърмачето чрез намазване на гърдите с горчив сок, неполагане на грижи за невръстните рожби или за задомяване на порасналите и т.н.
Чуйте повече в звуковия файл.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg