Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Илиев - Кокимото показва нови творби в "Мemento mori"

В София в галерия "Аросита" може да бъде разгледана изложбата на Калоян Илиев - Кокимото "Memento mori". Латинският израз може свободно да бъде преведен като "Помни, че си смъртен", "Помни, че ще умреш" или "Осъзнай смъртността си". Така се нарича и жанр в изобразителното изкуство, чиято основна цел е да напомня на хората за тяхната собствена преходност.

Жанрът е важна част от католическата естетика, а след традиционните образи в него, все зловещи символи като черепи и скелети, рани и демонични създания, любимият червей от колажите и карикатурите на Кокимото Кидо, идеално намира място.

"През т.нар. "Тъмен век" – пише Калоян Илиев в програмния текст към изложбата си – църковният живот бил достигнал дъното на морала и се били появили сериозни неуредици, ново контрадвижение в началото на Средновековието, довели до повишен аскетизъм и пречистване на църквата от всичко светско, от земните радости и блага, в името на благочестието и вечния живот, който очаквал праведниците. За утешение в лишенията от радостите на живота духовниците непрекъснато повтаряли: "Memento mori, homine, quia pulvis es et in pulverem reverteris" ("Помни смъртта, човеко, защото си прах и в прах ще се превърнеш"). 

Монасите в манастирите използвали "Memento mori" вместо "Добро утро, добър ден, добър вечер и лека нощ". На големи празници и в особено радостни случаи се поздравявали с антипода на "Memento mori" – "Memento vivae" ("Помни живота" или не се отказвай напълно от радостите, които Бог ни е дал и на този свят)." 

Произведенията, показани в изложбата, са създадени през последните три години и са провокирани от серията трагични събития в световен план. Може да бъдат видени до края на март в столичната галерия "Аросита".

Калоян Илиев - Кокимото за "Мементо мори"

Снимки – галерия "Аросита"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50