Помните ли старите къщи от малките улички в кварталите на всеки по-голям град в България? Пристройките около тях, градинките, някое дърво в двора, дуварите и оградите от прогнили тараби, и тълпата шумни хлапета, които огласят улицата с игрите си. А помните ли какво е Сен-сен, цигарите "Родопи", вафлите от 5, китайските кецове и миризмите на детството, което отдавна си е отишло, заедно със спомените.
И все пак нещо от него е останало, нещо вътре в нас, за което пише художникът Юли Шумарев в първата си книга "Макгахански блусове и балади". Разказите в нея обаче са много повече от спомени. Те са блусове и балади за изчезващия свят, който не е материален, за духа на едно време, което няма как да се повтори, но ни е белязало завинаги.
Кратки, пестеливи на думи, но богати на смисъл разкази за улица "Макгахан", за едно хлапе от къщата на номер 10, което не иска да порасне и я пази "в задния джоб на сърцето си".
Разкази, които са на границата с поезията. В своя текст за книгата на Юли Шумарев поетесата Ина Иванова, която е редактор сборника, пише, че улица "Макгахан" в Пловдив вече е "част от литературната ни география".
Може да се добави, че авторът вече е част от добрата българска литература. С радост очакваме следващата му книга.
Чуйте Юли Шумарев.
Снимки – личен архив и изд. Жанет 45
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg