Помните ли старите къщи от малките улички в кварталите на всеки по-голям град в България? Пристройките около тях, градинките, някое дърво в двора, дуварите и оградите от прогнили тараби, и тълпата шумни хлапета, които огласят улицата с игрите си. А помните ли какво е Сен-сен, цигарите "Родопи", вафлите от 5, китайските кецове и миризмите на детството, което отдавна си е отишло, заедно със спомените.
И все пак нещо от него е останало, нещо вътре в нас, за което пише художникът Юли Шумарев в първата си книга "Макгахански блусове и балади". Разказите в нея обаче са много повече от спомени. Те са блусове и балади за изчезващия свят, който не е материален, за духа на едно време, което няма как да се повтори, но ни е белязало завинаги.
Кратки, пестеливи на думи, но богати на смисъл разкази за улица "Макгахан", за едно хлапе от къщата на номер 10, което не иска да порасне и я пази "в задния джоб на сърцето си".
Разкази, които са на границата с поезията. В своя текст за книгата на Юли Шумарев поетесата Ина Иванова, която е редактор сборника, пише, че улица "Макгахан" в Пловдив вече е "част от литературната ни география".
Може да се добави, че авторът вече е част от добрата българска литература. С радост очакваме следващата му книга.
Чуйте Юли Шумарев.
Снимки – личен архив и изд. Жанет 45
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg