Защо читалище "Иван Вазов 1912" в кв. "Подуяне" от години е недостъпно за хората? Защо се усвояват средства за заплати и консумативи, а дейност няма? Ощетени ли са децата и хората от квартала? С какви отчети и документи разполага читалището?
За няколко дни бе събрана подписка за читалището с 1720 подписа на жители на квартала.
Гост в студиото на "Законът и Темида" е юристът Елеонора Петрова – инициатор на подписката, жител на квартала, както и зам.-кметът по културата на Район Подуяне Ани Бързанова. Ще чуете и другата гледна точка – Павел Йончев – председател на читалището.
Елеонора Петрова:
"Нашата кауза е читалище да заработи ефективно. От 2010 г. не сме забелязали читалищна дейност. От 3 години има желязна врата, която е заключена. Няма достъп до читалището по никакъв начин. От време на време, особено когато се разбра за събирането на тази подписка, започнаха да се отварят вратите, да се святка осветлението... но отново да не се извършва никаква дейност.
Важно е да кажем, че единственият публичен отчет, който успяхме да намерим в Търговския регистър, е от 2019 г. В него като приход е отчетена еленергия в размер на 11 000 лв. Разбирате, че няма как читалище да генерира приход от еленергия! Канцеларски материали – 14 000 лв., което също буди съмнения. Назад и напред във времето липсват отчети. В тази връзка подадохме едно заявление, по Закона за достъп до обществена информация, до Район Подуяне. Две от участничките в нашата подписка са ходили на среща с г-жа Ани Бързанова. Доколкото знам, тя им е казала, че няма други отчети при нея.
След заявлението се появяват още 3 отчета, за които прави впечатление, че са без регистрационен номер. В тях фигурират само заплати и осигуровки. Като културни дейности са отбелязани само чертички и нули. В Закона за народните читалища има един член 27, ал. 1, който предвижда, че ако минимум три години читалището не развива дейност, то трябва да бъде закрито. Да бъде сигнализиран министъра на културата, той да сезира Прокуратурата и вече те да се задействат да проверят дали работи и това читалище да бъде закрито. Тук нямаме ликвидация, нито решение на Окръжен съд за закриване. Навсякъде по всички регистри това читалище е действащо. Но ние виждаме, че то е със заключени решетки.
Читалището се намира в широкия център на столицата. Огромно е с прекрасна зала, която навремето е била кино. Не мога да потвърдя, ще кажат разследващите органи след съответна проверка, но имам информация, че е имало много скъпа техника, която в момента липсва, както и много скъпи носии, много томове книги...
Органите, които трябва да си свършат работата, са Агенцията за държавна финансова инспекция, главният прокурор на Република България, НАП, министърът на културата, омбудсманът на Република България и кметът на Район Подуяне.
Искаме това читалище да функционира, съгласно закона."
Ани Бързанова:
"Като районна администрация, ние споделяме тревогата на жителите на Район Подуяне и не сме спирали да търсим начини и възможности за коригиране на тази ситуация. След получаването на подписката от жителите на Район Подуяне районната администрация подготви необходимите писма към тези институции, които да уведоми за тревогата на всички жители на района. Изпратили сме писмо до Проверителната комисия на читалището – единственият орган, който може да осъществява контрол в читалището. Също сме пратили и писмо до омбудсмана, за да го запознаем с исканията на гражданите. Изпратихме и писмо до кмета на Столична община за вземане на мерки по чл. 31 и чл. 33 от Закона за народните читалища.
Преди подписката, още от 2014 г. започнахме опити да съдействаме за подобряване на състоянието читалищната сграда и за съдействане за разрешаване на проблемите. Още от 2014 г. сме изискали Проверителната комисия на читалището да отговори на няколко въпроса от дейността на самата комисия – дали са били установени нарушения на органите на читалището. Получили сме доклад от председателя на Проверителната комисия от 2014 г., изпратили сме го до Министерството на културата с молба за становище и съдействие за проверка на дейността на читалището, изпратили сме същия доклад и до зам.-кмета на Столична община. В резултат на това сме получили отговор от Министерството на културата, в който ни информират, че читалищата не са второстепенни разпоредители в бюджет към министерството, те са самоуправляващи се юридически лица, включени към групата на делегираните от държавата дейности. Посочено е също така, че докладът трябва да бъде обсъден от членовете на Общото събрание на читалището.
Слез този отговор на МК, с оглед спазването на принципа за ненамеса на самоуправляващите се читалища. През 2018 г. нашите опити продължиха – поканихме председателя на читалището, членовете на настоятелството и отново Проверителната комисия да обсъдим въпросите, свързани с дейността на читалището. Тази среща беше провалена, защото никой от поканените не дойде на срещата. След това продължихме нашите опити за подобряване на читалищната среда и през 2020 г. изпратихме доклад до кмета на Столична община да ни предоставят средства за инвестиции за подобряване сградата на читалището. Към момента ние сме в процес на избор на изпълнител, по Закона за обществените поръчки, на поръчка за възстановяване и преустройство на читалище "Иван Вазов 1912". За съжаление осигуряването на такива условия в пълен обем е в правомощията единствено на читалищното ръководство."
Павел Йончев – председател на читалището:
"Аз съм председател на читалището от 2005 г. Всяка година се изпращат документи – финансов отчет на читалищата до Общината и до Агенцията по вписванията. Читалището не е спирало дейност. Пандемията от 2020 г. затвори всички дейности в читалището, включително и на Детския кът. Тази г-жа – зам.-кметът – излъга. Тука е отчетът при мене – еленергия, телефон, ремонти, закупуване на книги, канцеларски материали... Не можа така да се обвинява, че няма дейност."
Чуйте цялата дискусия от звуковия файл.
Снимки – ФБ профил на ЖК "Хаджи Димитър" и Кирил Чобанов, БНР
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg