Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ученически игри 2023"

Ученици мерят сили в 8 спортни дисциплини

Снимка: Община Видин

В какви спортни дисциплини могат да премерят сили децата в училищна възраст на тазгодишното издание на "Ученически игри 2023"? Какви са резултатите от Областния състезателен етап, който тече през месец март?

"Ученическите игри 2023" се организират и провеждат от Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието и науката и Българската асоциация "Спорт за учащи". Те са насочени към провеждане на състезания с оглед развитие на индивидуалните способности, както и дееспособността на учениците в областта на спорта. Състезанията създават условия за практикуване на спорт, сформиране и изява на училищни отбори чрез доброволно участие в организирани форми на спортносъстезателна дейност, както и възможности за определяне на училищни отбори за участие в международни състезания – Световни ученически първенства, организирани от Международната федерация за ученически спорт.

"За съвсем кратко време членовете на Българска асоциация "Спорт за учащи“ достигна до 85 спортни клуба. В нея имат право да членуват както ученически спортни клубове, така и спортни клубове на други федерации."

Това казва в интервю за БНР Николай Миланов, старши експерт по физическо образование и спорт в Регионалното управление на образованието в Разград и член на УС на Българска асоциация "Спорт за учащи“.

Той допълва, че с промените в Закона за спорта от 2020 г. бе решено, че един спортен клуб може да членува само в една спортна федерация. Това наруши организационната дейност и в момента в асоциацията членуват 32 клуба.

"Ученическите игри 2023" са основна изява в областта на ученическия спорт. Провеждат се ежегодно в три възрастови групи: 5 – 7 клас, 8 – 10 клас, 11 – 12 клас. Учениците се състезават в 8 вида спорт: баскетбол, хандбал, футбол, волейбол, лека атлетика, тенис на маса, бадминтон и шахмат.

Ученически игри, волейбол, зона 11-12 клас, Снимка: Росен Ракаджиев

Пандемията дава своето отражение върху развитие на спорта в училищата. В момента много трудно се възстановява структурата на Българска асоциация "Спорт за учащи“, допълва Миланов.

"Има много общини, които помагат по всякакъв начин за провеждането на областните етапи на  "Ученическите игри" – там, където няма членове на клубове на асоциацията. За съжаление има и общини, които пречат за провеждането на тези състезания", посочва Николай Миланов.

Престоят зоналните състезания, които са предпоследния етап от състезанията за ученици.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49