Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ученически игри 2023"

Ученици мерят сили в 8 спортни дисциплини

Снимка: Община Видин

В какви спортни дисциплини могат да премерят сили децата в училищна възраст на тазгодишното издание на "Ученически игри 2023"? Какви са резултатите от Областния състезателен етап, който тече през месец март?

"Ученическите игри 2023" се организират и провеждат от Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието и науката и Българската асоциация "Спорт за учащи". Те са насочени към провеждане на състезания с оглед развитие на индивидуалните способности, както и дееспособността на учениците в областта на спорта. Състезанията създават условия за практикуване на спорт, сформиране и изява на училищни отбори чрез доброволно участие в организирани форми на спортносъстезателна дейност, както и възможности за определяне на училищни отбори за участие в международни състезания – Световни ученически първенства, организирани от Международната федерация за ученически спорт.

"За съвсем кратко време членовете на Българска асоциация "Спорт за учащи“ достигна до 85 спортни клуба. В нея имат право да членуват както ученически спортни клубове, така и спортни клубове на други федерации."

Това казва в интервю за БНР Николай Миланов, старши експерт по физическо образование и спорт в Регионалното управление на образованието в Разград и член на УС на Българска асоциация "Спорт за учащи“.

Той допълва, че с промените в Закона за спорта от 2020 г. бе решено, че един спортен клуб може да членува само в една спортна федерация. Това наруши организационната дейност и в момента в асоциацията членуват 32 клуба.

"Ученическите игри 2023" са основна изява в областта на ученическия спорт. Провеждат се ежегодно в три възрастови групи: 5 – 7 клас, 8 – 10 клас, 11 – 12 клас. Учениците се състезават в 8 вида спорт: баскетбол, хандбал, футбол, волейбол, лека атлетика, тенис на маса, бадминтон и шахмат.

Ученически игри, волейбол, зона 11-12 клас, Снимка: Росен Ракаджиев

Пандемията дава своето отражение върху развитие на спорта в училищата. В момента много трудно се възстановява структурата на Българска асоциация "Спорт за учащи“, допълва Миланов.

"Има много общини, които помагат по всякакъв начин за провеждането на областните етапи на  "Ученическите игри" – там, където няма членове на клубове на асоциацията. За съжаление има и общини, които пречат за провеждането на тези състезания", посочва Николай Миланов.

Престоят зоналните състезания, които са предпоследния етап от състезанията за ученици.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52