Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Габриел Димитров:

Защо е важно да се прави редовен скрининг на детското зрение?

Снимка: Личен архив - д-р Габриел Димитров

Всяко четвърто дете има проблем със зрението. Най-често се оказва, че е късогледо и има нужда от очила. Това показват първоначалните данни от кампанията за безплатни очни прегледи на ученици от 1-ви клас, която стартира през февруари 2023 г. Това е мащабно профилактично изследване на всички първокласници на територията на Столична община. До момента малко над 1000 първокласници от 20 столични училища са прегледани. Целта на скрининга е откриването на зрителни нарушения във възраст, в която те могат да бъдат коригирани и лекувани адекватно.

"При около 20-25% при децата се намира някаква рефракционна грешка.“

Това казва в интервю за БНР д-р Габриел Димитров, офталмолог от клиниката по очни болести в УМБАЛ „Александровска“.

Той допълва, че при 15-20% от децата се открива късогледство или амблиопия. Най-често се открива далекогледство в рамките на 1 диоптър.

Често родителите не забелязват, че децата имат някакви зрителни проблеми.

Амблиопията е замъглено или некачествено зрение на всички дистанции. Нарича се още "мързеливо око".

"Това е доста сериозно застрашаващо зрението заболяване, което на пръв поглед няма белези от страна на детето и съответно родителите не мога да забележат дали нещо абнормално се случва с тяхното дете“, посочва офталмологът.

Той коментира, че най-честите симптоми при проблеми със зрението са присвиване на очите или търкане.

"Първоначалният профилактичен преглед за всяко едно дете препоръката е да се направи на 6-месечна възраст. След което на 1 година или 1,5 година и после на 3,5 годишна възраст, когато вече децата влизат във вербална възраст и тогава вече може да се измери тяхната зрителна острота“, посочва д-р Димитров.

И допълва, че най-честата причина е разликата в диоптричната грешка между двете очи, това се нарича анизомеотропия и най-честата причина е хиперметропия, т.е. високоплюсова рефракция.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31