Около 630 българи годишно се разболяват от меланом на кожата, а над 25% от тях умират заради късно поставяне на диагнозата. Заболяването засяга най-често хората около 70-годишна възраст, но вече се среща в юношеска и в детска възраст.
"Злокачественият меланом е най-злокачественият тумор при човека. Той произхожда от пигментните клетки", казва в "Нашият ден" д-р Емил Стоименов, дерматолог от Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен.
За поредна година на 10 май 2023 г. в цялата страна ще бъде проведени безплатни профилактични прегледи за откриване на кожен рак, като част от кампанията "Евромеланом". Ракът на кожата може да засегне всеки, независимо от възрастта. Най-често се среща при пациенти над 50 години и при хора продължително изложени на слънце.
Профилактиката е от първостепенно значение, защото при констатиран проблем и точна диагностика може да се достигне бързо до последващо лечение и терапия, които да забавят развитието на заболяването.
Според д-р Стоименов наличието на повече от 50 бенки по тялото са рисков фактор. Необходимо е да се правят редовни прегледи при кожен лекар, който с помощта на дерматоскоп на микроструктурно ниво да опреди дали съответната бенка е опасна.
"В българското общество битува идеята, че бенките не бива да се пипат и че не трябва да се махат. А в същност това не е така. Има бенки, които няма нужда да бъдат премахвани има и такива, които задължително трябва да се отстранят", посочва д-р Стоименов.
Слънчево изгаряне или хронично прекомерно излагане на слънчевите UV лъчи, които навлизат в кожата и я увреждат с течение на времето. Новообразуванията се появяват на места, изложени най-често на UVA и UVB лъчи като лицето, врата, гърба и крайниците. Посещението на солариум и използването на ултравиолетови лампи също могат да доведат до появата на рак на кожата.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..
Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...
Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте!
Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg