Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Емил Стоименов:

Какво трябва да знаем за онкологичните кожни заболявания?

Преглед за рак на кожата
Снимка: clinica.bg

Около 630 българи годишно се разболяват от меланом на кожата, а над 25% от тях умират заради късно поставяне на диагнозата. Заболяването засяга най-често хората около 70-годишна възраст, но вече се среща в юношеска и в детска възраст. 

"Злокачественият меланом е най-злокачественият тумор при човека. Той произхожда от пигментните клетки", казва в "Нашият ден" д-р Емил Стоименов, дерматолог от Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен.

За поредна година на 10 май 2023 г. в цялата страна ще бъде проведени безплатни профилактични прегледи за откриване на кожен рак, като част от кампанията "Евромеланом". Ракът на кожата може да засегне всеки, независимо от възрастта. Най-често се среща при пациенти над 50 години и при хора продължително изложени на слънце.

Профилактиката е от първостепенно значение, защото при констатиран проблем и точна диагностика може да се достигне бързо до последващо лечение и терапия, които да забавят развитието на заболяването.

Според д-р Стоименов наличието на повече от 50 бенки по тялото са рисков фактор. Необходимо е да се правят редовни прегледи при кожен лекар, който с помощта на дерматоскоп на микроструктурно ниво да опреди дали съответната бенка е опасна.

"В българското общество битува идеята, че бенките не бива да се пипат и че не трябва да се махат. А в същност това не е така. Има бенки, които няма нужда да бъдат премахвани има и такива, които задължително трябва да се отстранят", посочва д-р Стоименов.

Слънчево изгаряне или хронично прекомерно излагане на слънчевите UV лъчи, които навлизат в кожата и я увреждат с течение на времето. Новообразуванията се появяват на места, изложени най-често на UVA и UVB лъчи като лицето, врата, гърба и крайниците. Посещението на солариум и използването на ултравиолетови лампи също могат да доведат до появата на рак на кожата.

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20