Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Задачата" на младия режисьор Деян Ангелов

Малко момиче се бори с плюсовете и минусите в математиката, докато майка ѝ не ѝ помага да разбере формулата на живота, в която място има и смъртта. Изправени пред една на пръв поглед лесна задача, те всъщност решават нерешимото – продължението, което настъпва, когато най-близкия ти човек вече го няма.

"Задача" е филм, който за девет минути разказва на какво е готов един родител за своето дете и колко малко му трябва на детето, за да повярва в себе си и живота. Показва и защо именно майките са тези, които имат силата да направят от нищо нещо, и то само с помощта на любовта си.

Филмът на Деян Ангелов вече половин година печели международни награди за режисура, сценарий и актьорско присъствие, но тепърва ще среща българската си публика. Оценен заради многобройните си качества, "Задача" печели зрителите най-вече с искреността, с която говори за немислимото. Късометражният разказ поднася темата за смъртта по лек и деликатен начин – без да натрапва драмата, но и без да омаловажава значението ѝ.

В ролята на майката влиза актрисата Йонна Темелкова, за която решаването на тази "Задача" е едно истинско актьорско предизвикателство. То, разбира се, се оказва по силите ѝ, защото Йонна успява да развълнува и без много думи. В ролята на дъщерята е деветгодишната Айя Крайнова. С магнетизма си и естественото си поведение пред камера Айя преживява нужната емоционална метаморфоза на екрана. По думите на младия режисьор тя е проявила истински професионализъм, макар за първи път да играе в киното.

Какво е смъртта и как се обяснява тя на дете? Режисьорът и сценарист на филма Деян Ангелов разказва в звуковия файл.

"Задача" е продуциран от "Семперия Филмс" и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Дебюти".


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25