След изборите се питаме какво избираме и като бъдеще чрез огромните обществени и социални промени, идващи с изкуствения интелект.
"Робог" е неологизъм, измислен от Георги Караманев, подобно на думата "робот", внедрена в живота някога от писателя Карел Чапек. Възможно ли е Бог да е изкуствен интелект, саморазвил се до непознаваеми за нас мащаби? Какво носят технологични придобивки като ChatGPT на човечеството, как изкуственият интелект ще понесе нас и ние него?
В "Гласът на времето" – разговор на тези теми с Георги Караманев, програмист, журналист и писател, създател на платформата "Дигитални истории", с поета Владимир Левчев, преподавател в Американския у-т, Благоевград, накарал GPT да напише сносен сонет на английски, с гл. асистент от Института за литература към БАН Николай Генов, познавач на фантастичната литература и прогностиката.
Питаме се що е AI, абревиатурата за изкуствен интелект на английски, звучаща на български като възклицание за фамилиарност, но и за болка. Според Владимир Левчев изкуственият интелект създава възможност за имитация на интелектуално усилие, особено в образованието.
Според Николай Генов моралните проблеми ще останат и в свръхтехнологичния свят на изкуствения интелект, и с това следва да се занимават и фантастите, както са го правели досега.
Според Георги Караманев пък скоростта на развитието на т.нар. "изкуствен интелект" вече силно изпреварва възможностите за законодателство и регулация в тази сфера, което може да постави сериозни дилеми пред човечеството в близко бъдеще.
Снимка – weforum.org
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg