“Добрите практики на фокус“ – това е името на най-голямото събитие в българското образование, което събира и популяризира добрите примери от училище и от класната стая.
Негови организатори са фондация “Заедно в час“ и сайтът “Преподаваме. бг“, който е насочен към събиране и предоставяне на достъп до различни ресурси, които са полезни за преподавателите и директорите.
В края на месец април предстои второто издание на “Добрите практики на фокус“, а подготовката за него тече от доста време с амбицията да надгради и да доразвие пилотното издание, но най-вече да бъде посредник за обмяна на добър опит.
“Една от целите на събитието е да обърнем поглед към един конструктивен диалог, да извадим на показ това, което вече се случва и е успешно и да споделим постиженията и победите на колегите, които работят на терен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Борислава Данева, един от организаторите на форума. Тя е и старши експерт “общностно развитие“ във Фондация “Заедно в час“.
Споделянето на опит…
“Това, което знаем от работата ни в сайта “Преподаване. bg“, че това е най-високо цененото от педагогическите специалисти - споделянето на опит и конкретни идеи, които публикуваме и са достъпни. Нашата комуникация започна много отдавна, още октомври-ноември месец, казва още тя и подчертава, че да опишеш собствения си опит не е лесна задача.
“Това, което се опитваме до фокусираме са темите за благосъстоянието на учениците, за компетентностите, които им помагат да развиват техните социални умения, имаме практики в тази посока. Вторият вид практики са в посока академичен напредък, приложение на новото знание, различни проекти, практики и методики, които дават връзка с живота на учебния материал“, казва още тя и допълва:
“Третото ядро е свързано с отговорност и принос от страна на учениците ,на това те да взимат осъзнати и информирани решения, да са проактивни в процеса на учене и в обществото като цяло.
Няма задължителен елемент, но сме фокусирали практиките в тези три посоки, тъй като смятаме за много важно те също да са във фокуса на събитието.
Тя сподели още, че от натрупаният опит от предишната кампания имат три неща като впечатления. Едното от тях е нуждата на хората да имат платформи за обратна връзка, чрез които да споделят опит. Второто е чрез обратна връзка и различни анкети с фокус групи, които правим през сайта “Преподавам. bg“, споделяно като най-ценено от потребителите са материалите, които описват конкретна практика, идея или проект от българска класна стая. Това дава или нещо, което ти да изпробваш и адаптираш, или просто идея и вдъхновение, която да ти помогне да създадеш нещо.
В предаването тя сподели още и какви са резервите за споделяне на опит. Като например това, че някои от специалистите нямат достатъчната увереност, че правят нещо, което си струва да се сподели. Други от тях пък нямата достатъчно информация как да го направят и къде да го споделят:
“Работи са през цялата година, за да ес изпрати посланието колко е важно да се споделя и как да се направи по възможно най-лесния начин“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg