Как младите могат да влияят на политическите и обществени процеси и кои са акцентите в обучителната програма "Лидери на промяната" 2023?
“Когато говорим за промяна в програмата “Лидери на промяната“, много държим да коментираме това, че промяната не спира. Ние имаме ангажимент да насочваме промяната според някакви ценности и обществени цели“.
Това каза в интервю за БНР Станислав Додов, обучител в програмата.
Според него лидерите категорично се изграждат:
“Не мога да си представя как те се раждат, дълбоко не вярвам в тази теза. Изграждат се, като започнем от детска възраст и минем през институциите, които възпитават и изграждат личността“.
По думите му нашето училище е доста консервативно и е изключение, ако позволява някакви форми на самоорганизация. Додов дава пример с други държави, в които училището е не по-малко консервативно, но съществуват начини за съчетаване на това консервативно устройство с методи за демократично участие и политическо образование на учениците.
Додов подчертава също, че важна промяна, която се е случила пред последните десет години, е поставянето на фокуса върху уменията. Започваме много повече да се ориентираме върху учебна програма, основана на ценностни:
“това, което предлагаме като обучителен подход в програмата е положено върху ценностна рамка. Разсъждаваме върху обществените и политическите процеси, в които младите хора участват, през ценностна призма“.
Кой може да участва в програмата?
“Това трябва да са млади хора на възраст между 19 и 35 години, които имат опит и понастоящем са част от организация, която не е в противоречие с ценностите, които организацията посочва. Участието им може да бъде и в неформална организация, може да бъде и в неправителствена организация или политическа партия“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Снимки: www.lead-change.info, Pixabay
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg